Tęczowa mandala na placu Małachowskiego — warsztaty z grupą Nowolipie

plac Małachowskiego (przed Zachętą)
wstęp wolny, od 15.30 do 19.30, można dołączyć w dowolnym momencie

Mandala to figura koła wpisanego w kwadrat. Harmonijne połączenie symbolu nieba, transcendencji, nieskończoności i tego, co zewnętrzne (koło), z tym, co wewnętrzne —związane z człowiekiem i ziemią (kwadrat). Praca nad usypywaniem mandali z piasku przez buddyjskich mnichów traktowana jest jako wielodniowa medytacja. Ukończoną rozsypuje się, pokazując zmienność i nietrwałość ludzkiej egzystencji. Na kilka godzin plac przed Zachętą stanie się miejscem pracy na mandalą. Będzie ona poświęcona ptakom, zwierzętom oraz otaczającej nas przyrodzie i jej harmonii, którą człowiek ustawicznie niszczy i zakłóca. Posłużymy się formą przypadkowo wybranych elementów drewna, tkanin, papieru, sznurka i zastosujemy kolory tęczy która powszechnie uznawana jest za znak harmonii i przymierza. Powstałe artefakty zostaną wpisane w pole mandali, gdzie pozostaną do chwili zakończenia warsztatów. Inspiracją do Tęczowej mandali jest praca Marka Sobczyka Prosta tęcza.

 prowadzenie: Joanna Świerczyńska, Anna Owsiany

 

Program zrealizowany dzięki wsparciu:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 29.06.2019 – 18.07.2022
    Marek Sobczyk
    Prosta tęcza

    „Prosta tęcza” powstała w 1991 roku na prezentowaną w Zachęcie wystawę „Epitafium i siedem przestrzeni. Drogi, tradycje, osobliwości życia duchowego w Polsce odbite w lustrze sztuki pod koniec XX wieku”, przygotowaną przez Janusza Boguckiego i Ninę Smolarz. Tęcza stała na placu Małachowskiego do roku 1993. Po 28 latach ponownie pojawi się na placu i będzie pretekstem do rozmów o współczesnym świecie

    plac Małachowskiego (przed Zachętą)plac Małachowskiego
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 29.03 (SOB) 12:30
    Powitanie wiosny – obrazy z rzeżuchy
    Warsztaty skierowane do rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu (godz. 12:30 i 15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 29.03 (SOB) 16:00
    ЗНАЙОМИМОСЯ З ЗАХЕНТОЮ!
    НЕДІЛЬНІ ЕКСКУРСІЇ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ
    Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
  • 30.03 (ND) 12:30
    Powitanie wiosny – obrazy z rzeżuchy
    Warsztaty rodzinne (godz. 12:30 i 15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 30.03 (ND) 18:00
    Nowohucka audiosfera z lat 70. XX wieku
    utwór Aliny Kreft w wykonaniu Piotra Blajerskiego
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • Grupa osób stoi przed dużym ekranem, na którym wyświetlana jest projekcja filmu. Na ekranie widać zamyśloną kobietę o krótkich włosach, spoglądającą w dal. W sali pada ciemnoczerwone, tworząc nastrojową atmosferę.
    31.03 (PN) 17:30
    Sztuka dostępna
    Pokaz filmów z audiodeskrypcją na żywo na wystawie „Powtarzajcie za mną II”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.04 (WT) 18:00
    Spotkanie Zachętowego Klubu Książki
    „Kobiety i inne potwory. Tworzenie nowej mitologii” autorstwa Jess Zimmerman
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 03.04 (CZW) 18:00
    Sztuka aktualna – między instytucją a ograniczeniem
    Otwarte warsztaty dla młodych dorosłych
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 05.04 (SOB) 13:00
    Dzień Wolnej Sztuki 2025. Co czujesz?
    (godz. 13 i 16)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 06.04 (ND) 12:15
    Oprowadzanie kuratorskie Jolanty Rycerskiej
    Poza scenariuszem. Warsztat formy filmowej
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 06.04 (ND) 14:15
    Niedzielne oprowadzanie po aktualnych wystawach
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 07.04 – 09.04.2025
    Sztuka Edukacji. Uczymy się od was
    Konferencja dla osób edukatorskich
    SzczecinSzczecin
  • 11.04 (PT) 17:00
    Otwarta pracownia: Jak odbić film na papierze?
    Warsztaty z cyjanotypii dla osób 15+
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)