Sztuka edukacji. Przyroda i sztuka — ekosystem przyszłości
Konferencja
Online
obowiązuje rejestracja
Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy: sztukaedukacji.zacheta.art.pl
Konferencja Sztuka edukacji. Przyroda i sztuka — ekosystem przyszłości odbędzie się w dniach 2–4 grudnia 2021 roku w formule hybrydowej. Panele dyskusyjne i warsztaty dostępne będą online, natomiast w spacerach będzie można wziąć udział stacjonarnie w Warszawie. Konferencja tłumaczona na PJM. Spacery i warsztaty będą tłumaczone na PJM jeśli zgłoszona zostanie taka potrzeba w formularzu zgłoszeniowym.
W tym roku przyjrzymy się projektom edukacyjnym łączącym przyrodę i sztukę. Wyłonione w otwartym konkursie projekty, nadesłane przez nauczycieli/ki, edukatorów/ki oraz animatorów/ki zwracają uwagę na otaczającą nas przyrodę, pokazują, że jesteśmy jej częścią. Ich celem jest kształtowanie ekologicznej świadomość dzieci i młodzieży oraz pokazywanie, że mamy wpływ na rzeczywistość. Autorki i autorzy działań, które będziemy prezentowali, sięgają po język sztuki, fikcji i wyobraźni w celu budowania relacji z przyrodą, zwracania uwagi na procesy w niej zachodzące, potrzebę jej ochrony, ale także wyrażenia emocji czy zabrania głosu w dyskusji. Z projektami zapoznacie się Państwo online 2 i 3 grudnia, korzystając z platformy konferencyjnej.
W formie online dostępne będą również warsztaty przygotowane przez Zachętę i Służewski Dom Kultury. Zajęcia staną się okazją do poznania twórczości artystów podejmujących tematykę przyrody oraz metod edukacji ekologicznej, łączących ze sobą elementy botaniki i sztuki.
W czwartek i piątek zapraszamy do wzięcia udziału w stacjonarnych spacerach, podczas których odwiedzimy Ogród Botaniczny UW i przyjrzymy się przyrodzie otaczającej Służewski Dom Kultury. Z kolei w sobotę będziemy ćwiczyć uważność i empatię wobec bytów nieludzkich, spacerując po Zakolu Wawerskim, a także przyglądać się sobie i swojej relacji z naturą, uczestnicząc w kąpieli leśnej w Ogrodzie Botanicznym UW. Dajmy się utulić kojącej atmosferze przyrody.
Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego i dzięki specjalnej platformie będzie można oglądać wszystkie wystąpienia na żywo, zadawać pytania prelegentom oraz wziąć udział w warsztatach online. Osoby, które są zainteresowane wzięciem udziału w spacerach prosimy o wybór tematów w formularzu zgłoszeniowym.
Do udziału w konferencji zapraszamy dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów, wychowawców, edukatorów, animatorów kultury, artystów oraz wszystkich, którym bliska jest edukacja, przyroda i sztuka. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Mamy nadzieję, że konferencja stanie się przestrzenią do wymiany dobrych praktyk oraz dyskusji o możliwościach łączenia edukacji kulturalnej, przyrodniczej i ekologicznej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: