Sztuka edukacji. Fotografie w działaniu
Konferencja

Online | Facebook
obowiązuje rejestracja

Rejestracja uczestnictwa w konferencji trwa do 22 listopada 2020 roku. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy: sztukaedukacji.zacheta.art.pl

Sztuka edukacji to cykl dorocznych konferencji dotyczących szeroko pojętej kultury w programach nauczania oraz możliwości współpracy między szkołą a publicznymi i niepublicznymi instytucjami kultury (m.in. samorządowymi instytucjami kultury czy organizacjami pozarządowymi) przy tworzeniu projektów edukacyjnych.

Sztuka edukacji to spotkania praktyków zajmujących się edukacją kulturalną dzieci i młodzieży — zarówno formalną, jak i nieformalną. Biorą w nich udział nauczyciele, pedagodzy, edukatorzy, animatorzy i artyści. Stwarzamy przestrzeń do rozmów, dyskusji i wymiany doświadczeń. Wspólnie szukamy miejsca dla kultury i sztuki w szkole oraz zastanawiamy się, jak możemy się uzupełniać. Poprzez prezentację dobrych praktyk wskazujemy wartości wynikające ze współpracy między środowiskami przy realizacji projektów. Inspirujemy i budujemy sieci kontaktów. Konferencje są bowiem świetną okazją do nawiązania relacji, które mogą stać się początkiem wspólnych projektów, oraz do propagowania idei, że kultura jest niezbędnym narzędziem, by funkcjonować w społeczeństwie.

Konferencja Sztuka edukacji. Fotografie w działaniu odbędzie się ONLINE w dniach 26–28 listopada 2020 roku. Tym razem przyjrzymy się projektom edukacyjnym opartym na fotografii, przyczyniającym się do kształtowania świadomych odbiorców mediów i krytycznego podejścia do publikowanych treści.

Wszystkie wyłonione w otwartym konkursie projekty, nadesłane przez nauczycieli/ki, edukatorów/ki oraz animatorów/ki uczą uważnego patrzenia na fotografię. Zwracają również uwagę na jej rolę w poznawaniu swoich korzeni, lokalnych historii oraz najbliższej okolicy. Pokazują, w jaki sposób fotografia może stać się narzędziem do badania współczesności, z jej blaskami i ciemnymi stronami, oraz w jaki sposób wykorzystać ją w nauczaniu różnych przedmiotów szkolnych, nie tylko humanistycznych. Z projektami zapoznacie się Państwo w trakcie paneli tematycznych odbywających się 26 i 27 listopada.

Zapraszamy również do wysłuchania wykładu dziennikarza Wojciecha Cieśli pt. Fact-checking i narzędzia OSINT, czyli jak nie dać się nabrać w sieci oraz aktywnego udziału w spotkaniu z praktykami, fotografkami (Karolina Gembara, Karolina Jonderko, Zofia Krawiec) i fotografem (Rafał Milach), którzy opowiedzą o swoich projektach poruszających tematy społeczne.

W sobotę, 28 listopada zachęcamy do wzięcia udziału w webinarach i warsztatach, podczas których swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się z nami osoby, które na co dzień wykorzystują fotografię do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Mamy nadzieję, że konferencja stanie się przestrzenią do dyskusji o nieustającym poszukiwaniu nowych form działań na fotografiach w edukacji.

Organizator:
Zachęta

Współorganizatorzy:
Muzeum Fotografii w KrakowieWJFWJF

Partnerzy:
wydział sztuki krakówUniwersytet pedagogiczny kraków

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego :
MKiDN

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 24.01 (ND) 11:00
  Niedzielne oprowadzanie tematyczne online
  Zieleń utrwalona. Teresa Murak na wystawie „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca”
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 24.01 (ND) 16:00
  Czy sztuka ma zapach?
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 5–7 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • 24.01 (ND) 16:00
  Po co nam pomniki?
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 7–9 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • opis ALT: Przestrzeń wystawy. Na białych ścianach zdjęcia i rysunki w ramach. Na podestach na środku przestrzenne makiety. Sala jest wypełniona ludźmi.
  27.01 (ŚR) 17:00
  Wokół medium
  Spotkanie online z cyklu „Sztuka dostępna dla niewidomych”
  Online | ZOOMZOOM