Sztuka dostępna. Spotkanie dla osób niewidomych na wystawie Maurycego Gomulickiego
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, zbiórka w holu głównym, obowiązują zapisy
obowiązują zapisy: tel. 22 556 96 42, e-mail:
prowadzenie: Marta Artyfikiewicz i Marcin Matuszewski
Maurycy Gomulicki sam siebie nazywa antropologiem kultury popularnej. Na wystawie Dziary prezentuje dokumentację fotograficzną tatuaży wykonanych w trudnych warunkach: w więzieniach, na statkach, w jednostkach wojskowych. Z rysunków, często artystycznie nieporadnych, emanuje siła pierwotnej ekspresji. Podczas spotkania zastanowimy się, jak ten rodzaj tatuażu funkcjonuje obecnie? Jak go odbieramy i co nam pokazuje?
Nasi wolontariusze mogą odebrać Państwa z przystanku, domu czy wskazanego miejsca w Warszawie. Jeśli istnieje taka potrzeba, prosimy o kontakt: tel. 22 556 96 42, e-mail:
INFORMACJE O PROGRAMIE SZTUKA DOSTĘPNA
-
21.08 – 28.10.2018DziaryMaurycy Gomulicki
Wśród wielu ról, w jakie wciela się Maurycy Gomulicki w swojej praktyce artystycznej, szczególnie owocna jest rola antropologa kultury popularnej. Tak jak w przypadku projektu Dziary poświęconego dokumentacji tatuaży przynależących przede wszystkim do tzw. kultury gitów. Od 2007 roku Gomulicki, penetrując bazary ze starzyzną, parki i inne miejskie obrzeża, wykonał kilka tysięcy zdjęć utrwalających ten zanikający fenomen i rejestrujących często prymitywną, ale szczerą „ikonografię” wyobrażeń egzotyki, raju, przyjemności, tęsknot przejawianych w brutalnych warunkach (więzienie, wojsko, hufce pracy, domy poprawcze).
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta