sztuka dostępna

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Oprowadzanie dla osób niedowidzących i niewidzących po wystawie Sztuka wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904–1944 oraz warsztaty graficzne.

„Sztuka jest wszędzie” – w galerii, na ulicy, w domu, na statku. Dziełem sztuki może być krzesło, filiżanka, książka, reklama, obiekt w przestrzeni miasta. Wystawa w Zachęcie przedstawia historię warszawskiej ASP w latach 1904–1944, uczelni, w której programowo nie dzielono sztuki na „czystą” i „użytkową”. Szczególną wagę przykładano do sztuki stosowanej – jej nauczaniu miało towarzyszyć wdrażanie wypracowanych wzorów do produkcji.

Program spotkania:

godz. 10.30–11.15
oprowadzanie po wystawie

Podczas oprowadzania opowiemy o sukcesie Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych w Paryżu w 1925 roku, sztuce użytkowej i Spółdzielni Ład, pracowni grafiki warsztatowej oraz polskich transatlantykach.

godz. 11.30–13
warsztaty graficzne

Druga część spotkania to okazja do poznania różnych technik graficznych i własnoręcznego wykonania odbitki. Zaprezentowane zostaną narzędzia potrzebne do wykonania grafiki oraz różne rodzaje materiałów, z których wykonuje się matrycę służącą do odbijania rysunku. Wykonamy kilka prac w wybranych przez uczestników technikach graficznych.

Zwiedzaniem wystawy Sztuka wszędzie inaugurujemy w Zachęcie cykl spotkań wokół sztuki współczesnej dla osób niewidzących i niedowidzących. W miarę możliwości, będziemy udostępniali i przybliżali różnymi metodami i za pośrednictwem wielu technik wybrane dzieła na naszych wystawach oraz prace z kolekcji galerii.
Dotknij, poczuj, zobacz.

zapisy: tel. 22 556 96 42, e-mail: a.zdzieborska@zacheta.art.pl

zbiórka w holu głównym
wstęp wolny

Dojazd autobusami linii 102, 105, 107, 151, 174, 178
Przystanek „Zachęta”, przy ul. Królewskiej, na żądanie.
Przystanek w kierunku Krakowskiego Przedmieścia zlokalizowany z tyłu budynku galerii. Po wyjściu z autobusu, kierować się w lewo do uliczki przed Zachętą. Nie przechodząc przez uliczkę, skręcić w prawo i kierować się prosto do schodów głównych budynku.

Uwaga! Po drodze, tuż za przystankiem, wyjazd z parkingu służbowego. Schody wejściowe wysokie, strome. W obrębie portalu wejściowego troje drzwi, środkowe właściwe. Otwierają się automatycznie.
Przystanek w kierunku Marszałkowskiej zlokalizowany po drugiej stronie ulicy Królewskiej niż budynek galerii. Po wyjściu z autobusu, kierować się w prawo do przejścia dla pieszych. Przejście z sygnalizacją świetlną i dźwiękową. Za przejściem – w prawo, do uliczki przed Zachętą. Po przejściu na drugą stronę – w lewo, do schodów głównych budynku.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 05.06 – 26.08.2012
  Sztuka wszędzie
  Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904–1944

  Wystawa Sztuka wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904–1944 po raz pierwszy w tak szerokim ujęciu pokazuje zjawisko przenikania się sztuki i życia w okresie II Rzeczypospolitej. To duży projekt badawczo-historyczny pomyślany w nowoczesny sposób.

  Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 13.06 (CZW) 18:00
  Exposé — spotkanie z Jackiem Malinowskim
  Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
 • 16.06 (ND) 12:15
  Łzy szczęścia
  Performatywne oprowadzanie Alki Nauman po wystawie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 18.06 (WT) 18:00
  Pierwsze spotkanie Zachętowego Klubu Książki
  Dlaczego nie było wielkich artystek?
  Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
 • 19.06 (ŚR) 18:00
  Anatomia relacji z naturą
  Lekcja biologii z Jędrkiem Owsińskim
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • 20.06 (CZW) 18:00
  Estetyka niepełnosprawności
  Promocja książki Tobina Siebersa
  Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
 • 21.06 (PT) 12:15
  Patrzeć/Zobaczyć
  Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie Łzy szczęścia
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 19.07 – 20.07.2024
  Nawłociowisko | Ćwiczenia na gniew
  Warsztat ruchowy, rozmawianie, ćwiczenia na uważność
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta