sztuka dostępna

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Oprowadzanie dla osób niedowidzących i niewidzących po wystawie Sztuka wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904–1944

Sztuka jest wszędzie – w galerii, na ulicy, w domu, na statku. Dziełem sztuki może być krzesło, filiżanka, książka, reklama, obiekt w przestrzeni miasta. Wystawa w Zachęcie przedstawia historię warszawskiej ASP w latach 1904–1944, w której programowo nie dzielono sztuki na „czystą” i „użytkową”. Szczególną wagę przykładano do sztuki stosowanej, której nauczaniu miało towarzyszyć wdrażanie wypracowanych wzorów do produkcji. Podczas oprowadzania opowiemy o profesorach przedwojennej Akademii i prowadzonych przez nich pracowniach, sukcesie Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych w Paryżu w 1925 roku i o polskich transatlantykach. Będzie możliwość poznania rzeźb wykonanych przez studentów Tadeusza Breyera, mebli projektowanych przez członków Spółdzielni Ład czy obiektów funkcjonujących w przestrzeni miasta.

Zwiedzaniem wystawy „Sztuka wszędzie” inaugurujemy w Zachęcie cykl spotkań wokół sztuki współczesnej dla osób niewidzących i niedowidzących. W miarę możliwości będziemy udostępniali dotykowo, a także za pośrednictwem tyflografik i audiodeskrypcji wybrane prace z kolekcji galerii.

Dotknij, poczuj, zobacz.

zapisy: tel. 22 / 556 96 42, e-mail:

zbiórka w holu głównym
wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 05.06 – 26.08.2012
    Sztuka wszędzie
    Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904–1944

    Wystawa Sztuka wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904–1944 po raz pierwszy w tak szerokim ujęciu pokazuje zjawisko przenikania się sztuki i życia w okresie II Rzeczypospolitej. To duży projekt badawczo-historyczny pomyślany w nowoczesny sposób.

    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 30.03 (PN) 18:00
    FACHLAB × KRYSTYNA WOJTYNA-DROUET | Pokaz mody inspirowany twórczością artystki
    Wydarzenie towarzyszące wystawie „Krystyna Wojtyna-Drouet. Ja dla siebie nie istnieję”
    Zachęta | Hol GłównyZachęta | Hol Główny
  • 31.03 (WT) 19:00
    Klasówka u Twojej Starej
    Alina Cafe & Bar w Zachęcie Alina Cafe & Bar w Zachęcie
  • 01.04 – 12.04.2026
    Własne Pokoje
    Rekrutacja do projektu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.04 (ŚR) 15:00
    Fabric Abstraction. Open Workshop for Adults (in English)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.04 (ŚR) 18:00
    Utkane (reż. Maria Oblicka, Alexander Cabeza-Trigg) 2026
    Premiera filmu
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodami w dół)Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodami w dół)
  • 02.04 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 02.04 (CZW) 17:00
    Ciemno i zimno
    Oprowadzanie konserwatorskie po wystawie „Krystyna Wojtyna-Drouet. Ja dla siebie nie istnieję”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 02.04 (CZW) 18:00
    Archiwum pod opieką
    Spotkanie wokół wystawy „Krystyna Wojtyna-Drouet. Ja dla siebie nie istnieję”
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 04.04 (SOB) 12:15
    Oprowadzanie kuratorskie Jędrzeja Zakrzewskiego
    Krystyna Wojtyna-Drouet. Ja dla siebie nie istnieję
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 08.04 (ŚR) 18:00
    Se(a)ns sztuki
    Wiek Niewinności (reż. Martin Scorsese, 1993)
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodami w dół)Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodami w dół)
  • 09.04 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 09.04 (CZW) 18:00
    Rewolucja, której nie było
    Spektakl na podstawie improwizacji aktorskich
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodami w dół)Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodami w dół)