Strachy.
Pokaz filmu towarzyszący wystawie „Przyszłość będzie inna”
Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny
Strachy, reż. Eugeniusz Cękalski, Karol Szołowski, Polska, 1938, 94 min
Film jest adaptacją opublikowanej w 1938 powieści Strachy Marii Ukniewskiej. Osadzona w środowisku tancerek rewiowych historia miłosna w chwili swojej publikacji wywołała skandal, jako że opisane w niej wydarzenia i bohaterki bardzo przypominały te autentyczne. Dopatrywano się nawet wątków autobiograficznych, ponieważ autorka w młodości pracowała jako tancerka w teatrach rewiowych.
Strachy to film wyróżniający się na tle popularnych w dwudziestoleciu komedii i melodramatów, łączący wrażliwość na problematykę społeczną i realne problemy kobiet z awangardową formą, w której można dostrzec wpływy niemieckiego ekspresjonizmu filmowego. Była to pierwsza produkcja założonej w 1937 roku Spółdzielni Autorów Filmowych — wytwórni powstałej w miejsce Stowarzyszenia Miłośników Filmu Artystycznego START, do którego należeli reżyserzy Eugeniusz Cękalski i Karol Szołowski oraz autor zdjęć Stanisław Wohl. SAF zamierzała realizować ambitne artystycznie filmy na aktualne tematy.
Na wystawie Przyszłość będzie inna prezentowane są fragmenty filmu w części poświęconej kobietom w dwudziestoleciu międzywojennym.
Od lutego do końca maja zapraszamy na program filmowy towarzyszący wystawie przygotowany we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.
Zaprezentujemy filmy pojawiające się we fragmentach na wystawie oraz poszerzające kontekst ekspozycji. W programie znajdą się zarówno przedwojenne filmy fabularne i dokumentalne, w języku polskim, jidysz i hebrajskim.
Materiał pochodzi ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego:
-
24.02 – 27.05.2018Przyszłość będzie innaWizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918
Wystawa poświęcona dwudziestoleciu międzywojennemu w Polsce, której narracja zbudowana będzie wokół kluczowych idei społecznych, jakie rodzą się po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Koncepcje modernizacyjne skupiające się na potrzebach dotychczas niedowartościowanych grup społecznych — kobiet, dzieci, robotników czy mniejszości narodowych — pokazane zostaną za pomocą szeroko pojętej kultury wizualnej tego czasu (od architektury i wzornictwa po najbardziej nowoczesne wówczas medium — film).
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta