Strachy.
Pokaz filmu towarzyszący wystawie „Przyszłość będzie inna”

Zachęta / sala multimedialna (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Strachy, reż. Eugeniusz Cękalski, Karol Szołowski, Polska, 1938, 94 min

Film jest adaptacją opublikowanej w 1938 powieści Strachy Marii Ukniewskiej. Osadzona w środowisku tancerek rewiowych historia miłosna w chwili swojej publikacji wywołała skandal, jako że opisane w niej wydarzenia i bohaterki bardzo przypominały te autentyczne. Dopatrywano się nawet wątków autobiograficznych, ponieważ autorka w młodości pracowała jako tancerka w teatrach rewiowych.

Strachy to film wyróżniający się na tle popularnych w dwudziestoleciu komedii i melodramatów, łączący wrażliwość na problematykę społeczną i realne problemy kobiet z awangardową formą, w której można dostrzec wpływy niemieckiego ekspresjonizmu filmowego. Była to pierwsza produkcja założonej w 1937 roku Spółdzielni Autorów Filmowych — wytwórni powstałej w miejsce Stowarzyszenia Miłośników Filmu Artystycznego START, do którego należeli reżyserzy Eugeniusz Cękalski i Karol Szołowski oraz autor zdjęć Stanisław Wohl. SAF zamierzała realizować ambitne artystycznie filmy na aktualne tematy.

Na wystawie Przyszłość będzie inna prezentowane są fragmenty filmu w części poświęconej kobietom w dwudziestoleciu międzywojennym.


Od lutego do końca maja zapraszamy na program filmowy towarzyszący wystawie przygotowany we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

Zaprezentujemy filmy pojawiające się we fragmentach na wystawie oraz poszerzające kontekst ekspozycji. W programie znajdą się zarówno przedwojenne filmy fabularne i dokumentalne, w języku polskim, jidysz i hebrajskim.

Materiał pochodzi ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego:
FINA

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 24.02 – 27.05.2018
  Przyszłość będzie inna
  Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918

  Wystawa poświęcona dwudziestoleciu międzywojennemu w Polsce, której narracja zbudowana będzie wokół kluczowych idei społecznych, jakie rodzą się po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Koncepcje modernizacyjne skupiające się na potrzebach dotychczas niedowartościowanych grup społecznych — kobiet, dzieci, robotników czy mniejszości narodowych — pokazane zostaną za pomocą szeroko pojętej kultury wizualnej tego czasu (od architektury i wzornictwa po najbardziej nowoczesne wówczas medium — film).

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 12.07 (ND) 11:00
  Niedzielne oprowadzanie z przewodniczką
  Pióro i skalpel. Oprowadzanie tematyczne po wystawie „Lekcja fruwania”
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 22.07 (ŚR) 18:00
  „Zachęta miga!" na żywo!
  Oprowadzanie w PJM po wystawie „Andrzej Krauze. Lekcja Fruwania”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 19.08 (ŚR) 18:00
  „Zachęta miga!" na żywo!
  Oprowadzanie w PJM po wystawie „Być jak Paul Cézanne”
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ