spotkanie z założycielami Teatru Pieśni Kozła

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Spotkanie w ramach Koła Miłośników Sztuki towarzyszące wystawie PERFORMER z założycielami Teatru Pieśni Kozła: Grzegorzem Bralem i Anną Zubrzycką

Krótkie wprowadzenie do teatralnego świata Pieśni Kozła - film, opowieść, przykłady pracy z aktorem

Teatr Pieśń Kozła został powołany w 1996 roku przez Grzegorza Brala i Annę Zubrzycką. Przez pierwsze lata istnienia zespół pracował w Ośrodku Grotowskiego we Wrocławiu. Od 2002 roku posiada własną siedzibę, XIV-wieczny refektarz w centrum miasta. Teatr Pieśń Kozła jest międzynarodowym zespołem, który współtworzą aktorzy ze Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji i Polski. Swoją pracą pedagogiczną, corocznie organizowanymi warsztatami, przyciąga aktorów i reżyserów z całego świata. Teatr wypracował własną technikę pracy aktorskiej – „technikę koordynacji”, która jest przedmiotem podyplomowych studiów uniwersyteckich afiliowanych przez Manchester Metropolitan University z Wielkiej Brytanii. Zakończone dyplomem Master of Art in Acting studia odbywają się  w siedzibie teatru od 2004 roku. Od 2005 roku teatr organizuje coroczny festiwal: Brave Festival. Przeciw wypędzeniom z kultury, prezentując sztukę i tradycje ginących kultur z całego świata.

Teatr Pieśń Kozła jest jednym z najciekawszych i najbardziej znaczących przedstawicieli nowej polskiej awangardy teatralnej ostatnich lat. Absolutnym sukcesem i precedensem było przyznanie teatrowi głównych nagród na Edinburgh Festival Fringe 2004: Best International Show, Scotsman Fringe First, Herald Angel, jak również przyznanie całemu zespołowi aktorskiemu Grand Prix Kaliskich Spotkań Teatralnych Festiwalu Sztuki Aktorskiej, w maju 2003 roku: „za poważną i piękną pracę zespołową... pracę o niezwykłej sile wyrazu, precyzji i energii”. Spektakl został określony przez krytyków jako „najciekawszy spektakl kilku ostatnich sezonów...znakomity...doskonały, wizualnie piękny – przykuwający uwagę... przywracający wiarę w teatr i odkrywający nowe artystyczne królestwo”.

Spektakl „Kroniki – obyczaj lamentacyjny”, wydarzenie krajowych i zagranicznych festiwali, odwołując się do mitu o poszukiwaniu nieśmiertelności, dotyka bolesnych spraw naszych czasów, zawsze głęboko poruszając publiczność, a poprzez muzykę i ruch widz styka się z całkowicie uniwersalnym językiem teatru, który przekracza bariery kulturowe. Spektakl "Lacrimosa", odnoszący liczne sukcesy na festiwalach w Polsce, otrzymał także nominacje do dwóch prestiżowych nagród podczas Fringe Festival w Edynburgu w sierpniu 2007: Total Theatre Award for Best Physical Performance oraz Stage Award for Acting Excellence 2007. Najnowszy spektakl „Macbeth”, będący owocem współpracy z Royal Shakespeare Company, to kolejny eksperyment Teatru Pieśń Kozła. Stanowi próbę odkrycia muzyczności w poezji Szekspira i odnalezienia korzeni tragedii.

W grudniu 2008 roku Teatr Pieśń Kozła obchodził dwunastą rocznicę swojej działalności. Z tej okazji odbył się koncert Najpiękniejsze pieśni kozłów, w którym wzięli udział wszyscy obecni i dawni aktorzy Teatru Pieśń Kozła z Polski, Anglii, Finlandii, Francji, Norwegii, Szkocji, Szwecji i Walii. Zespół zaśpiewał również tybetańską pieśń dla Dalajlamy z okazji jego spotkania z mieszkańcami Wrocławia w Hali Stulecia 9 grudnia 2008.

Teatr Pieśń Kozła kontynuuje długą drogę polskiego teatru laboratoryjnego, zapoczątkowanego przez Osterwę i Limanowskiego, a tak świetnie rozwijanego przez Grotowskiego, Flaszena i Staniewskiego. Kierując swe poszukiwania w stronę sztuki aktorskiej: technik wokalnych i ruchowych, Teatr Pieśń Kozła wypracował własną, unikalną technikę pracy.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 14.02 – 22.03.2009
  Performer

  Wystawa Peformer wyrasta z potrzeby przemyślenia twórczości Jerzego Grotowskiego jako zjawiska istotnego nie tylko w perspektywie rozwoju teatru, ale też w kontekście szerzej rozumianych przemian kulturowych drugiej połowy XX wieku, których sztuki wizualne, teatr, literatura i filozofia stały się świadectwem.

  Wątki z twórczości Grotowskiego zaprezentujemy przez pryzmat sztuk wizualnych: filmowa dokumentacja z prób, przedstawień, ćwiczeń aktorskich oraz wywiady z reżyserem zestawione zostaną z dziełami artystów, których łączą z nim wspólne inspiracje lub jednakowe podejście do sztuki, ciała, duchowości.

  Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Zdjęcie. Człowiek w masce z której wychodzą niczym snowy światła długie patyki zasłaniając większość kadru.
  24.03 (PT) 17:00
  Bliżej obiektów
  Warsztaty scenograficzne z Kamilą Białkowską w ramach wystawy Stasysa Eidrigevičiusa
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie, kobieta w płaszczu w kratkę i czerwonym szaliku trzyma na rękach średniej wielkości pieska o rudej, krótkiej sierści przypominającego rasę jamnika. Druga kobieta ubrana na czarno głaszczę go.
  25.03 (SOB) 12:30
  Sztuka dostępna
  SPOTKANIE DLA OSÓB NIEWIDOMYCH NA WYSTAWIE MONIKI CHLEBEK „CLOSE UP"
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • Zdjęcie. Starszy człowiek z dzieckiem przy ścianie z oprawionymi pracami. Dziecko wskazuje palcem na jeden z obrazów.
  25.03 (SOB) 12:30
  Kolorowy życiorys
  Warsztaty z cyklu „Co robi artyst(k)a?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie. Mężczyzna trzymający dziecko na rękach przed ścianą z powieszonymi grafikami.
  26.03 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie. Dziewczynka w sali wystawowej na tle obrazu z psem, mama dziewczynki robi jej zdjęcie telefonem.
  26.03 (ND) 12:30
  Kocham pieski! | я люблю собак!
  Warsztaty rodzinne | майстер-клас
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • Budynek Zachęty, widok na fasadę
  26.03 (ND) 16:00
  Знайомимося з Захентою!
  Недільна екскурсія українською
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Kadr z animacji, postaci ludzkie przypominające kukiełki trzymają nad głowami daszki domków.
  06.04 (CZW) 18:30
  Stasys Eidrigevičius !Reakcje
  Spotkanie z artystą i projekcja animacji Dobranocka w reżyserii Daniela Szczechury
  Zachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowejZachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowej