spotkanie z Pawłem Janickim

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Spotkanie z Pawłem Janickim – kuratorem i współautorem wystawy Interaktywny plac zabaw w ramach Koła Miłośników Sztuki

Interakcja i interfejsy – introdukcja

Zakładając, że uprawianie sztuki mediów wiąże się z budowaniem strategii komunikacyjnych, to umiejętność tworzenia własnych interfejsów wydaje się niezbędna do tego, by owe zaprojektowane strategie realizować. Wbrew pozorom nie jest to jednak kwestia czysto warsztatowa; w kulturowym środowisku zdominowanym przez media elektroniczne każde świadome działanie sabotujące istniejącą infrastrukturę komunikacyjną może stać się gestem stricte krytycznym. Niemniej wykonanie takiego gestu wymaga podjęcia wcześniejszego wysiłku, wydźwignięcia się ponad poziom użytkownika-konsumenta technologii komunikacyjnych dystrybuowanych przez świat komercyjnych instytucji. W czasach, kiedy technologie interaktywne są już konfekcjonowane i obecne jako produkty przemysłu rozrywkowego warto zastanowić się nad kierunkiem takich samodzielnych, sabotujących działań.

Prezentacja dotyczyć będzie idei i strategii związanych z kreacją interfejsów interaktywnych na potrzeby instalacji i performansów. Rozpoczynając od interfejsów i sekretów realizacyjnej „kuchni” Interaktywnego placu zabaw oraz kilku innych projektów realizowanych przez WRO postaramy się przekonać uczestników spotkania do prostej tezy, która jednak wydaje się szalenie istotna i optymistyczna -dysponujemy realnymi środkami umożliwiającymi nam ekspresję twórczą na polu technologii medialnych, mimo, że bezpośrednie konkurowanie z potencjałem sektora komercyjnego, który zdominował tą przestrzeń, wydaje się bardzo trudne.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 17.02 – 26.04.2009
    Interaktywny plac zabaw

    Interaktywny plac zabaw to autorski projekt wrocławskich artystek: Patrycji Mastej i Dominiki Sobolewskiej, które we współpracy z Pawłem Janickim z Centrum Sztuki WRO, rozwinęły swoją adresowaną do dzieci wystawę, o interaktywny system umożliwiający aktywną zabawę z fakturą, światłem i kolorem.

    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta