Spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Kobiety z obrazów. Polki"

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Wydawnictwo Marginesy i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zapraszają na wieczór z Małgorzatą Czyńską z okazji premiery książki "Kobiety z obrazów. Polki" (w cyklu ukazały się także: "Kobiety z obrazów", "Kobiety z obrazów. Nowe historie", "Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny"). Rozmowę z Autorką poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska.

W trudnych czasach walki o emancypację walczyły o swoje prawa do nauki, uprawiania sztuki, pracy i samodzielności. Zofia Stryjeńska – „księżniczka polskiego malarstwa”, studiowała w Monachium przebrana za chłopaka. Helena Rubinstein – cesarzowa urody, zamiast kuracji odmładzającej wolała zafundować sobie portret u słynnego malarza. Zofia, Maria i Eliza Pareńskie już jako podlotki weszły do polskiej literatury i sztuki: Stanisław Wyspiański uwiecznił je na kartach „Wesela” i na secesyjnych pastelowych portretach. Olga Boznańska w malarstwie odnalazła wolność. Anna Bilińska postawiła sobie cel w sztuce: być tak dobra jak mężczyzna, i prześcignęła niejednego z kolegów po fachu. Teresa Roszkowska, wybitna scenografka, opalona na heban i wystylizowana na egzotyczną piękność, wiodła prym podczas plenerów malarskich w Kazimierzu Dolnym. Zofia Jachimecka, tłumaczka i promotorka włoskiego dramatu, autorka przekładu „Pinokia”, była ulubioną modelką krakowskich artystów.

"Kobiety z obrazów. Polki" to galeria kobiecych losów zapisanych w obrazach, zbiór opowieści o polskich malarkach, muzach, modelkach, które tworzyły dzieła światowej klasy oraz inspirowały najwybitniejszych artystów. Utalentowane i przebojowe, wrażliwe i introwertyczne – każda inna, każda z porywającą historią.

Autorka podpisze egzemplarze po spotkaniu. Książki będą dostępne w promocyjnej cenie.

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 09.02 (CZW) 18:00
  „Po co nam Kulisiewicz?”
  Oprowadzanie dr Anny Manickiej
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Marmurowy blat zastawiony buteleczkami z ciemnego szkła. Są różnej wielkości, mają szklane korki i opisane papierowe etykiety.
  11.02 (SOB) 16:00
  SZTUKA DOSTĘPNA X polasense.
  Warsztaty DLA OSÓB NIEWIDOMYCH NA WYSTAWIE „kulisiewicz. lapidarne piękno"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta