12 października 2019, godz. 18:00
sobota

Spotkanie z Lado Lomitashvilim, Habitat for Humanity i WWF Polska

Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny

Spotkanie towarzyszące wystawie Lado Lomitashvilego Let River Know Your Dream. Water Will Carry.

Przygotowując się do warszawskiego projektu, Lado Lomitashvili od początku zakładał stworzenie swoich kompozycji z materiałów z recyklingu. Stąd nawiązanie współpracy z Habitat for Humanity Poland — pomagającej osobom i rodzinom w trudnej sytuacji życiowej zamieszkać w godnych warunkach. Wiele sprzętów wybranych przez Lado w magazynach sekcji ReStore  fundacji, a następnie artystycznie przez niego przekształconych, stało się elementami wystawy.

Inną organizacją, z którą podjęliśmy twórczą współpracę, jest WWF Poland, a konkretnie jej dział zajmujący się ochroną mórz i oceanów. To część światowej organizacji o charakterze niedochodowym, zajmującej się „powstrzymaniem degradacji środowiska naturalnego Ziemi i stworzenia przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą”. Organizacja ta rozpoczęła w 2016 roku projekt MARELITT Baltic, mający na celu ograniczenie zanieczyszczeń Morza Bałtyckiego z pozostałości sprzętu służącego do połowów. Tak zwane sieci widma dryfują w morzu, stanowiąc poważne zagrożenie dla zwierząt, ale też nurków i statków. Akcja polega na odławianiu tych elementów z morza we współpracy z lokalnymi rybakami. Wydobyte obiekty składowane są w portach z zamiarem przyszłej utylizacji. Ich twórcze wykorzystanie przez Lomitashvilego staje się tym samym rodzajem artystycznej utylizacji bałtyckich śmieci. Wystawa w poetycki sposób zwraca uwagę na ten problem, ważny w czasach rosnącego zagrożenia naszej planety katastrofą ekologiczną.

Lado Lomitashvili
 – (ur. 1994) — absolwent Wydziału Architektury Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi. W jego abstrakcyjnej twórczości główną rolę odgrywają architektura, jej forma i znaczenie oraz umiejętność myślenia przestrzennego. Mieszka i pracuje w Tbilisi.

Fundacja Habitat for Humanity — chrześcijańska organizacja dobroczynna, która działa na rzecz poprawy warunków mieszkaniowych osób niezamożnych oraz zapobiegania bezdomności. Jej działania obejmują budowy i remonty lokali mieszkalnych, przy wsparciu wolontariuszy i z wykorzystaniem darowizn materiałowych; pilotażowe realizacje innowacyjnych rozwiązań, które zwiększają dostęp do niedrogich mieszkań o godnym standardzie; działania w imieniu i na rzecz osób w trudnej sytuacji mieszkaniowej, m.in. w celu poprawy efektywności polityki mieszkaniowej.

habitat.pl

WWF Polska — organizacja pozarządowa i ekologiczna o charakterze międzynarodowym. Misją organizacji jest działanie na rzecz przyszłości, w której człowiek działa w harmonii z naturą. Jej działania obejmują ratowanie najcenniejszych przyrodniczych miejsc w ponad 100 krajach na sześciu kontynentach. W Polsce WWF prowadzi akcje na rzecz: ochrony Puszczy Karpackiej, odbudowy populacji rysia nizinnego na Mazurach, zapobiegania zanieczyszczeniom Bałtyku, proponowania prawa w zakresie gospodarki leśnej i wycinki drzewostanu czy zapobiegania degradacji polskich rzek.

wwf.pl

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 17.08 – 13.10.2019
    Lado Lomitashvili
    Let River Know Your Dream. Water Will Carry

    Projekt Lado Lomitashvilego przygotowany dla Miejsca Projektów Zachęty w sposób metaforyczny odnosi się do pamięci zdarzeń i historii zapisanych w wodzie i przedmiotach. Praktyka artystyczna Lomitashvilego jest z założenia multidyscyplinarna. Wykształcenie w dziedzinie architektury czyni go szczególnie wrażliwym na niuanse przestrzeni, w których buduje swoje architektoniczno-rzeźbiarsko-malarskie abstrakcyjne instalacje z filozoficznym, społecznym i ekologicznym wydźwiękiem.

    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 18.07 (CZW) 16:30
    Nenufars of Ludwig Mies van der Rohe and Lilly Reich. On restoring water plants for architecture
    Ivan Blasi in conversation with Centrala group
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 19.07 – 20.07.2024
    Nawłociowisko | Ćwiczenia na gniew
    Warsztat ruchowy, rozmawianie, ćwiczenia na uważność
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Kolorowe zdjęcie. Zbliżenie na twarz mężczyzny z lekko przymrużonymi oczami. Na czole z nabrzmiałymi żyłami - błyszczące krople łez. Zamiast spływać w dół po policzkach, pną się w przeciwną stronę.
    20.07 (SOB) 12:30
    Sztuka dostępna
    Spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących na wystawie „Łzy szczęścia”, cz. 2
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.07 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 08.08 (CZW) 12:15
    Czy obieranie ziemniaków to sztuka?
    Otwarte warsztaty dla licealistów
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 10.08 (SOB) 12:15
    Obrazy ze snów. Warsztat z surrealizmu
    Otwarte warsztaty dla dzieci i młodzieży
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 24.08 (SOB) 12:15
    Miękkie, szorstkie, naturalne i sztuczne
    Otwarte warsztaty dla dzieci
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta