12 października 2019, godz. 18:00
sobota

Spotkanie z Lado Lomitashvilim, Habitat for Humanity i WWF Polska

Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny

Spotkanie towarzyszące wystawie Lado Lomitashvilego Let River Know Your Dream. Water Will Carry.

Przygotowując się do warszawskiego projektu, Lado Lomitashvili od początku zakładał stworzenie swoich kompozycji z materiałów z recyklingu. Stąd nawiązanie współpracy z Habitat for Humanity Poland — pomagającej osobom i rodzinom w trudnej sytuacji życiowej zamieszkać w godnych warunkach. Wiele sprzętów wybranych przez Lado w magazynach sekcji ReStore  fundacji, a następnie artystycznie przez niego przekształconych, stało się elementami wystawy.

Inną organizacją, z którą podjęliśmy twórczą współpracę, jest WWF Poland, a konkretnie jej dział zajmujący się ochroną mórz i oceanów. To część światowej organizacji o charakterze niedochodowym, zajmującej się „powstrzymaniem degradacji środowiska naturalnego Ziemi i stworzenia przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą”. Organizacja ta rozpoczęła w 2016 roku projekt MARELITT Baltic, mający na celu ograniczenie zanieczyszczeń Morza Bałtyckiego z pozostałości sprzętu służącego do połowów. Tak zwane sieci widma dryfują w morzu, stanowiąc poważne zagrożenie dla zwierząt, ale też nurków i statków. Akcja polega na odławianiu tych elementów z morza we współpracy z lokalnymi rybakami. Wydobyte obiekty składowane są w portach z zamiarem przyszłej utylizacji. Ich twórcze wykorzystanie przez Lomitashvilego staje się tym samym rodzajem artystycznej utylizacji bałtyckich śmieci. Wystawa w poetycki sposób zwraca uwagę na ten problem, ważny w czasach rosnącego zagrożenia naszej planety katastrofą ekologiczną.

Lado Lomitashvili
 – (ur. 1994) — absolwent Wydziału Architektury Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi. W jego abstrakcyjnej twórczości główną rolę odgrywają architektura, jej forma i znaczenie oraz umiejętność myślenia przestrzennego. Mieszka i pracuje w Tbilisi.

Fundacja Habitat for Humanity — chrześcijańska organizacja dobroczynna, która działa na rzecz poprawy warunków mieszkaniowych osób niezamożnych oraz zapobiegania bezdomności. Jej działania obejmują budowy i remonty lokali mieszkalnych, przy wsparciu wolontariuszy i z wykorzystaniem darowizn materiałowych; pilotażowe realizacje innowacyjnych rozwiązań, które zwiększają dostęp do niedrogich mieszkań o godnym standardzie; działania w imieniu i na rzecz osób w trudnej sytuacji mieszkaniowej, m.in. w celu poprawy efektywności polityki mieszkaniowej.

habitat.pl

WWF Polska — organizacja pozarządowa i ekologiczna o charakterze międzynarodowym. Misją organizacji jest działanie na rzecz przyszłości, w której człowiek działa w harmonii z naturą. Jej działania obejmują ratowanie najcenniejszych przyrodniczych miejsc w ponad 100 krajach na sześciu kontynentach. W Polsce WWF prowadzi akcje na rzecz: ochrony Puszczy Karpackiej, odbudowy populacji rysia nizinnego na Mazurach, zapobiegania zanieczyszczeniom Bałtyku, proponowania prawa w zakresie gospodarki leśnej i wycinki drzewostanu czy zapobiegania degradacji polskich rzek.

wwf.pl

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 17.08 – 13.10.2019
  Lado Lomitashvili
  Let River Know Your Dream. Water Will Carry

  Projekt Lado Lomitashvilego przygotowany dla Miejsca Projektów Zachęty w sposób metaforyczny odnosi się do pamięci zdarzeń i historii zapisanych w wodzie i przedmiotach. Praktyka artystyczna Lomitashvilego jest z założenia multidyscyplinarna. Wykształcenie w dziedzinie architektury czyni go szczególnie wrażliwym na niuanse przestrzeni, w których buduje swoje architektoniczno-rzeźbiarsko-malarskie abstrakcyjne instalacje z filozoficznym, społecznym i ekologicznym wydźwiękiem.

  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 03.06 (ŚR) 12:00
  Warsztaty rodzinne online
  Bestiariusz Marii Anto
  Online | ZOOMZOOM
 • 04.06 (CZW) 12:00
  Warsztaty rodzinne online
  Abstrakcja geometryczna – gdzie sztuka spotyka się z matematyką
  Online | ZOOMZOOM
 • 05.06 (PT) 12:00
  Warsztaty rodzinne online
  Sztuka społeczna i performance
  Online | ZOOMZOOM
 • 05.06 (PT) 17:00
  W piątek o piątej
  Autorskie oprowadzanie Daniela Kotowskiego po wystawie „Ahmed Cherkaoui w Warszawie”
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 09.06 (WT) 12:00
  Wspólnota śmiechu - „Polskie grupy artystyczne w latach 1980 – 2011” cz. 2
  Spotkanie dla dorosłych 60+ z cyklu „Patrzeć/zobaczyć”
  Online | ZOOMZOOM
 • 23.06 (WT) 12:00
  Malarstwo i historia – wykład o twórczości Wilhelma Sasnala
  Spotkanie dla dorosłych 60+ z cyklu „Patrzeć/zobaczyć”
  Online | ZOOMZOOM