Spotkanie z Gjorgje Jovanovikiem i Rigelsem Halilim towarzyszące wystawie „Ponovo upotrebiti: Przeszłość jako kostium lub inspiracja”

Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny

Spotkanie w przestrzeni wystawy Ponovo upotrebiti: Przeszłość jako kostium lub inspiracja jest okazją do poznania szerszego kontekstu sztuki i kultury współczesnych Bałkanów. Gjorgje Jovanovik to macedoński twórca multidyscyplinarny, zaangażowany w życie artystycznym regionu. Dr Rigels Halili jest związanym z polskimi uczelniami antropologiem, filologiem i historykiem, specjalizującym się w badaniach kultury Bałkanów, zwłaszcza Serbii i Albanii.

Punktem wyjścia do dyskusji może być prezentowana w MPZ praca Jovanovika Oni tylko czekają, aż sypnę groszem, powstała podczas rezydencji w Tiranie. W filmie wystąpił ansambl Demira Zyrko, wykonujący tradycyjny albański śpiew wielogłosowy, a tekst utworu napisał młody poeta Ruben Beqo. Archaiczna forma posłużyła autorowi do opowiedzenia o burzliwych czasach niedawnej ustrojowej transformacji i związanych z nią ekonomiczno-społecznych przemianach w regionie. Podczas wydarzenia artysta pokaże również swoje inne realizacje.

Gjorgje Jovanovik (ur. 1980, Skopje, Macedonia) — ukończył wydział sztuk pięknych Uniwersytetu w Skopje. Performer, tworzy instalacje, filmy, kolaże i obrazy, dobierając medium do poruszanej tematyki. Bada relacje międzyludzkie w kontekście zmieniających się wartości, konsumpcji oraz nowoczesnego stylu życia.

Rigels Halili (ur. 1975, Gijrokastr, Albania) — antropolog kultury, filolog, historyk. Od 1995 roku przebywa w Warszawie. Studiował antropologię i animację kultury na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz stosunki międzynarodowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Studia doktorskie ukończył w Szkole Nauk Społecznych PAN, a w 2009 obronił doktorat Oralność i piśmienność. Epika ludowa wśród Albańczyków i Serbów. Prowadził badania terenowe w Serbii, Albanii i Kosowie. Związany z Instytutem Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 11.02 – 12.04.2017
    Ponovo upotrebiti: przeszłość jako kostium lub inspiracja

    Prace pokazywane na wystawie wykorzystują artefakty z nieodległej przeszłości (architekturę, fotografię, dokumenty medialne z życia politycznego i społecznego, film, muzykę). Niektórzy z autorów traktują je jako tło, scenografię do stworzenia zupełnie nowych koncepcji, inni zaś analizują z dzisiejszej perspektywy przeszłe wydarzenia, które ich zainspirowały.

    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Powiązane materiały
  • Grafika obiektu: Ponovo upotrebiti: Przeszłość jako kostium lub inspiracja
    mediateka / audio
    Ponovo upotrebiti: Przeszłość jako kostium lub inspiracja
    Spotkanie z Gjorgje Jovanovikiem i Rigelsem Halilim towarzyszące wystawie
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 04.01.2025 (SOB) 17:00
    Prezentacja zina „Live, Laugh, Love”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny