Spotkanie z Erikiem Karpelesem, autorem książki "Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza"

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie z Erikiem Karpelesem, autorem książki "Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza". Dyskusję z pisarzem poprowadzi profesor Marcin Król.

Józef Czapski, jako polski oficer rezerwy, walczył z Niemcami na początku II wojny światowej, został wzięty do niewoli przez Sowietów i cudem ocalał z masakry tysięcy jego towarzyszy broni. Był ważną dla polskiej emigracji postacią publiczną, pamiętnikarzem, świadkiem historii i pisarzem, ale to twórczość malarska nadawała sens jego życiu. Jest też pryzmatem, przez który Karpeles opisuje życie Czapskiego na tle dwudziestowiecznej historii Polski.

Eric Karpeles (ur. 1953 w Nowym Jorku) jest malarzem i pisarzem, którego twórczość skupia się na wspólnych polach estetyki wizualnej i literackiej. Poszukując materiałów do publikacji o Prouście, trafił na "Prousta w Griazowcu" Józefa Czapskiego i od tego momentu rozpoczęła się jego fascynacja osobą i twórczością polskiego malarza i pisarza.
Jej owocem się książka „Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza”, wydana w 2018 w Stanach Zjednoczonych, znakomicie przyjęta przez krytykę i rozpalająca na nowo zainteresowanie postacią Czapskiego za oceanem.
Eric Karpeles jest również autorem "Paintings in Proust: A Visual Companion to „In Search of Lost Time”", monografii obrazów i rysunków artysty, Józef Czapski: "Apprenticeship of Looking" oraz przekładów na język angielski wspomnianego już "Prousta w Griazowcu" Józefa Czapskiego (z francuskiego oryginału), a także biografii Prousta "Il cappotto di Proust" Lorenzy Foschini. Jest absolwentem nowojorskiego Arts Students League i członkiem Czesław Miłosz Institute w kalifornijskim Claremont McKenna College.

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • zdjęcie, zbiór porcelanowych figurek na półce
  26.04 (PT) 17:00
  Ukryte znaczenia przedmiotów
  Warsztaty dla dorosłych z kolażu przestrzennego z Justyną Smoleń
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 27.04 (SOB) 12:15
  Z popiołów
  Oprowadzanie autorskie Kai Werbanowskiej
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Widok wystawy
  28.04 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Czarno-białe zdjęcie. Dłoń rysująca pipetą na ceramicznej płytce kogucika
  06.05 (PN) 13:00
  Koguciki, lajkoniki i rozety. Łysogórskie kafle w „Złotej Kurce”
  Oprowadzanie dr Anny Wiszniewskiej
  Marszałkowska 55/73, WarszawaMarszałkowska 55/73, Warszawa