Spotkanie z Bogną Burską towarzyszące wystawie artystki „Bunt Głuchych”

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Tematem spotkania będą problemy komunikacyjne między ludźmi. Jak język wpływa na relacje? Dlaczego nie umiemy się porozumieć? Punktem wyjścia do rozmowy będzie film Bogny Burskiej Bunt Głuchych prezentowany w Zachęcie.

prowadzenie: Daniel Kotowski
tłumaczenie  z PJM: Joanna Ciesielska, Magda Schromova

Bogna Burska — malarka, autorka filmów, instalacji i fotografii. Ukończyła warszawską ASP (2001). Doktor habilitowana na stanowisku adiunkta ASP w Gdańsku w Katedrze Intermediów. W pracach wideo wykorzystuje sekwencje z popularnych filmów oraz telewizyjnych relacji, wchodząc w polemikę z kanonami estetyki i przyzwyczajeniami zakorzenionymi w wizualnej warstwie kultury. Autorka pierwszego tekstu dramatycznego o środowisku zajmującym się sztuką współczesną: Gniazdo. Sztuka o tym jak użyć rzeczy w sposób nieodpowiedni i potem ich jeszcze nie zmarnować („Dialog” 2013, nr 9). Wystawia w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Warszawie i Gdańsku.

Daniel Kotowski — absolwent Wydziału Architektury Wnętrz (specjalizacja wystawiennictwo) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz absolwent Wydziału Sztuki Nowych Mediów (kierunek architektura wnętrz, specjalizacja wystawiennictwo) Polsko­-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Interesuje się biowładzą, komunikacją społeczną, wystawiennictwem i architekturą. Od 2017 roku prowadzi w Zachęcie cykl spotkań Zachęta miga i Zachęta miga rodzinnie w Polskim Języku Migowym. Prowadzi też warsztaty dla dzieci i dorosłych w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Był członkiem Grupy Artystów Głuchych.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 09.11.2018 – 20.01.2019
  Bogna Burska
  Bunt Głuchych

  Bunt Głuchych to spektakl i film jednej z najciekawszych artystek wizualnych średniego pokolenia, dr hab. w Katedrze Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tytułowy „bunt Głuchych” odnosi się do protestu niesłyszących studentów amerykańskiej uczelni Gallaudet University, którzy w 1988 roku wywalczyli powołanie pierwszego w historii głuchego rektora. Projekt został zainspirowany historią holenderskiej artystki — córki chińskich imigrantów, urodzonej już w Europie. Gdy przyszła na świat, pomoc społeczna poradziła rodzicom, by wychowali ją, nie mówiąc do niej w swoim języku, co miało służyć lepszej asymilacji dziewczynki.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • mediateka / audio
  Bogna Burska. Bunt Głuchych
  Spotkanie z artystką
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 19.09 (ND) 11:00
  Niedzielne oprowadzanie tematyczne online
  Obrazy robotników
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 19.09 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania na żywo
  (godz. 12.15 i 13.15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie przedstawiające kobietę z dzieckiem na ręku oglądającą obraz, na którym widać stojących ludzi i budowę domów w tle.
  19.09 (ND) 12:30
  Warsztaty rodzinne
  Dziewczyny i traktory
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 21.09 (WT) 18:00
  Miss Rose, czyli życie dzieje się w głowie
  Promocja książki
  Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
 • 24.09 (PT) 18:00
  Okwui Enwezor, czyli sztuka kuratorstwa
  Przemysław Strożek w rozmowie z Jane Chin Davidson i Alpeshem Kantilalem Patelem
  Online | ZOOMZOOM
 • 26.09 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania na żywo
  (godz. 12.15 i 13.15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta