Spotkanie w Zachęcie z zespołem autorskim wystawy Datament
Biennale Architektury 2023

Zachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowej
wstęp wolny

03

Zapraszamy do Zachęty na spotkanie z Anną Barlik, Marcinem Strzałą i Jackiem Sosnowskim zespołem autorskim wystawy „Datament” prezentowanej w Pawilonie Polskim na tegorocznym Biennale Architektury, która ilustruje współczesną relację człowieka z danymi i sposobami ich przetwarzania.

Spotkanie poprowadzi Filip Dębowski, edukator, trener i autor audycji „Dobry Przodek”, który tłumaczy i oswaja zjawiska oraz trendy technologiczne, a także bada rolę człowieka i humanizmu w czasach algorytmów.

Wystawa w Pawilonie Polskim stanie się punktem wyjścia do rozmowy o roli danych w kształtowaniu miast i społeczeństw oraz do zadania pytań:

 • czy "establishment" danych oznacza wzmocnienie, czy upośledzenie twórczych zdolności ludzkości
 • jaka jest korelacja danych z transformacją rzeczywistości przez sztuczną inteligencję
 • czy rządzi nami władza algorytmów?
 • czy gargantuiczne dane pomogą nam projektować lepszy świat?

Rzeźba, która wypełnia przestrzeń Pawilonu Polskiego powstała przy użyciu algorytmu, dla którego punktem wyjścia były ogólnie dostępne dane statystyczne na temat państw i terytoriów z całego świata. Instalacja składa się z czterech wykonanych ze stali modeli siatkowych. Zostały one przeniesione wprost ze środowiska cyfrowego i przedstawiają algorytmicznie wygenerowane statystyczne domostwa z czterech miejsc na świecie: Hongkongu, Polski, Meksyku i Malawi. Każdy model składa się z czterech pomieszczeń odpowiadających podstawowym funkcjom mieszkalnym. 

Instalacja, wykorzystując język architektury, pozwala zmierzyć się z tym tematem poprzez fizyczne doświadczenie. W oparciu o autorytet danych statystycznych pozyskanych z oficjalnych źródeł powstał równie wiarygodny, co fałszywy obraz świata. Ogromna skala kumulacji danych wymagających przetwarzania wymusza ustanowienie zupełnie nowej z nimi relacji, która pozwoli na wychwycenie i minimalizację zawartego w nich błędu. Można powiedzieć, że błędy te są nie do uniknięcia, ale jednocześnie nie powodują, że algorytm nie działa. Tak właśnie manifestuje się „Datament”, wypełniając domniemaną wiedzą każdą pustkę poznawczą.

️Pawilon Polski na 18. Międzynarodowej Wystawie Architektury — La Biennale di Venezia
Wenecja, 20 maja–26 listopada 2023 

„Datament”
artystka: Anna Barlik
architekt: Marcin Strzała
kurator: Jacek Sosnowski
komisarz Pawilonu Polskiego: dr Janusz S. Janowski
biuro Pawilonu Polskiego: Michał Kubiak, Joanna Waśko
organizator: Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki

Udział Polski w 18. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej

mecenas: ORLEN
partnerzy wystawy: Instytut Adama Mickiewicza, Collection dela.art
współpraca: Instytut Polski w Rzymie
więcej informacji o wystawie: https://labiennale.art.pl/wystawy/datament/ 
Instagram projektu: https://instagram.com/datament.project 


Anna Barlik, artystka wizualna, bada relacje między człowiekiem a otaczającą go rzeczywistością, wykorzystując rzeźbę, instalacje site-specific, rysunek i kompozycję. Przy użyciu prostych form, wykonanych przeważnie z malowanej proszkowo stali, wkracza w istniejącą przestrzeń, zwracając uwagę na obecne w niej napięcia i problemy społeczne. Czerpie z indywidualnych historii, które opowiada za pomocą płaszczyzn, linearności i barw. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Odbyła rezydencje artystyczne w Finlandii i na Islandii. Wykładowczyni Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, gdzie uczy kompozycji i struktur wizualnych oraz prowadzi pracownię rzeźby.

Marcin Strzała, projektant, architekt eksplorujący transdyscyplinarny charakter architektury cyfrowego paradygmatu. W swojej pracy naukowej zajmuje się procesami cyfrowego wytwarzania i relacjami między danymi a ich fizyczną manifestacją w architekturze. W pracy dydaktycznej dąży do wykorzystania potencjału syntezy narzędzi cyfrowych z nurtem wernakularnym.Był wykładowcą Monash Art, Design and Architecture w Melbourne oraz nauczycielem wizytującym na Xi’an University of Architecture and Technology w Chinach. Obecnie wykłada w School of Form Uniwersytetu SWPS i na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie od początku kariery związany jest z programem Architecture for Society of Knowledge.

Jacek Sosnowski, kurator i psychoanalityk, specjalizuje się w sztuce współczesnej skupionej na zagadnieniach związanych z wyobrażonymi strukturami społecznymi, tożsamością czy transformacją poprzez traumę i proces leczenia. Twórca wystaw, projektów w przestrzeni publicznej oraz strategii art-brandingowych. Założyciel i prowadzący PRPGND (wcześniej Galeria Propaganda); obszarem działania tej organizacji jest wytwarzanie i promocja sztuki. Współorganizator Warsaw Gallery Weekend, członek Sinthome – Szkoły Psychoanalizy Lacanowskiej.

Filip Dębowski, trener i autor audycji o stawaniu się lepszymi przodkami dla przyszłych pokoleń. Tłumaczy i oswaja zjawiska oraz trendy technologiczne. Bada rolę człowieka i humanizmu w czasach algorytmów. Prowadzi zajęcia w szkołach pomagając młodzieży, rodzicom i nauczycielom lepiej rozmieć cyfrowy świat i budować cyfrową higienę. Wcześniej wiedzę i doświadczenie zdobywał głównie w boju przez 7 lat był menedżerem (Deutsche Telekom oraz Cambridge Innovation Center) budując programy edukacyjne, akceleracyjne i rozwojowe dla ekosystemu innowacji. Chciałby być dobrym przodkiem (www.dobryprzodek.pl).

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 12.10 (CZW) 12:00
  Malarstwo enkaustyczne z Krzysztofem Gliszczyńskim
  Warsztaty dla studentów w ramach wystawy „Barwa i farba”
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)