Spotkanie i dyskusja z Krzysztofem Wodiczką, Jarosławem Kozakiewiczem, Andrzejem Lederem oraz Elżbietą Olzacką

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, sale wystawowe

Wydarzenie w ramach projektu Rozbrojenie kultury. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata.

prowadzenie: Katarzyna Kasia

 

Jeśli tylko dokonamy właściwego wyboru, mamy szansę trwale powiększyć zasób szczęścia, wiedzy i mądrości. Czy powinniśmy zamiast tego wybrać śmierć tylko dlatego, że nie jesteśmy w stanie zapomnieć o ciągłych sporach? Jako ludzie zwracamy się do naszych bliźnich: przypomnijcie sobie o swoim człowieczeństwie i zapomnijcie o wszystkim innym!

 

— pisali w 1955 roku Bertrand Russell i Albert Einstein w Manifeście wzywającym do zaprzestania wyścigu zbrojeń jądrowych. Jednym z rezultatów tego wystąpienia stało się powołanie wielkiego pacyfistycznego ruchu Pugwash, działającego na rzecz likwidacji broni masowej zagłady. Na czele organizacji stanął, pracujący w Wielkiej Brytanii, polski fizyk Józef Rotblat. W 1995 roku Pugwash i jego przywódca zostali uhonorowani Pokojową Nagrodą Nobla.

Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz proponują zmianę charakteru warszawskiego Placu Piłsudskiego. Pod płytą placu, będącą sceną dla wojskowych uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, chcieliby zbudować Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata. Gest artystów zwraca uwagę na problem militaryzacji kultury opartej na micie wojen, walki i śmierci. Odnosi się do utrwalonych w zbiorowej wyobraźni klisz — opowieści o romantycznym bohaterstwie i niekończącym się odradzaniu ojczyzny z popiołów. Być może projekt jest utopijny. Pozostaje jednak pytanie o możliwość samego rozbrojenia kultury w czasach, kiedy apel Russella i Einsteina niepokojąco zyskuje na aktualności — Zgotujemy zagładę rodzaju ludzkiego, czy ludzkość zrezygnuje z wojny?

Podczas spotkania zastanowimy się jakie miejsce we współczesnej kulturze zajmują narracje gloryfikujące wojnę? Czy koncepcja „obalenia wojny” da się pogodzić z założeniami pokojowego porozumienia? Na czym powinny polegać strategie rozbrajania kultury i czy są potrzebne? Jaka jest rola artystów w działaniach na rzecz pokoju? Wreszcie czy sam projekt nie jest przemocową ingerencją w przestrzeń i narzuceniem sposobu patrzenia na to miejsce?

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 06.10 – 27.11.2016
  Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz
  Rozbrojenie kultury. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata

  Rozbrojenie kultury to projekt, którego celem jest z ainicjowanie debaty nad potrzebą przeformułowania sposobów myślenia o historii i pamięci. Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz proponują opracowanie idei Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata — miejsca stanowiącego symboliczne wyzwanie dla podtrzymywanej w zbiorowej pamięci kultury wojny.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • mediateka / audio
  Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz. Rozbrojenie kultury. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata
  Spotkanie i dyskusja z Krzysztofem Wodiczką, Jarosławem Kozakiewiczem, Andrzejem Lederem oraz Elżbietą Olzacką
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 12.10 (CZW) 12:00
  Malarstwo enkaustyczne z Krzysztofem Gliszczyńskim
  Warsztaty dla studentów w ramach wystawy „Barwa i farba”
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)