Spojrzenia 2021: Krzysztof Maniak
Archiwum spacerów

Zachęta / sala kinowa (wejście przez hol główny)
wstęp wolny, można przyjść w dowolnym momencie

„Spacerowanie jako medium, którego obecnie używam, pojawiło się u mnie naturalnie. […] Spacer ma w sobie magię, która opiera się na dość prostym mechanizmie. Zazwyczaj poruszamy się w miarę swoich sił, dostosowując prędkość chodu do kondycji czy trudności przemierzanego terenu. Cele, o ile są, nie pojawiają się nagle — przybliżają się w zależności od tempa naszego chodu. Przyswajane są przez wzrok razem z ich tłem. Poznajemy w ten sposób otoczenie, mimowolnie je studiujemy. Synchronizujemy z nim myśli, wchodzimy w jego kolejne warstwy i płaszczyzny — dźwięk, zapach itd.”

fragment rozmowy Ewy Łączyńskiej-Widz z Krzysztofem Maniakiem

Działanie zaproponowane przez Krzysztofa Maniaka w ramach programu publicznego Spojrzenia 2021 to wielogodzinne performowanie archiwum spacerów i interwencji artysty w tuchowskim krajobrazie z lat 20112021. Publiczność będzie mogła na bieżąco współtworzyć przebieg spotkania, wybierając materiały spośród blisko 700 folderów ze zdjęciami i nagraniami przygotowanymi przez artystę. Krzysztof Maniak będzie opowiadał o wybranych przez publiczność pracach (folderach), przybliżając swoją praktykę artystyczną i towarzyszące jej zjawiska. Prezentacja, reżyserowana przez publiczność, ma być jedynie pretekstem do spotkania, rozmowy oraz podważenia konwencji spotkania autorskiego.

Do spotkania można dołączyć w każdym momencie, przyjść na chwilę lub zostać na kilka godzin. Zapraszamy także na kawę, herbatę i przysmaki z POSIŁKÓW artystyczno-kulinarnej przestrzeni prowadzonej w Zachęcie przez artystkę Pamelę Bożek i kolektyw Słuszna Strawa.

Nie obowiązują zapisy, ale w związku z sytuacją epidemiczną i funkcjonowaniem galerii w reżimie sanitarnym w sali może przebywać łącznie 30 osób. Limit nie obowiązuje osób posiadających zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19. Okazanie certyfikatu szczepienia jest dobrowolne. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości oraz prosimy o wcześniejsze przygotowanie dokumentu (QR kod).

KRZYSZTOF MANIAK
Praktyka artystyczna Krzysztofa Maniaka (ur. 1990) opiera się na działaniach w krajobrazie. Jego prace to najczęściej dyskretne, proste gesty i interakcje z przyrodą, takie jak gładzenie mchu, kory, śniegu, wchodzenie na drzewa, poszukiwanie odległości pomiędzy dwoma drzewami odpowiadającej długości jego ciała. Artysta tworzy podczas wędrówek po lasach, łąkach i wzgórzach w Tuchowie, gdzie mieszka. Miejsca te są zarówno tłem dla jego działań, jak i materiałem tymczasowych instalacji oraz źródłem rekwizytów używanych w performansach.

 

Absolwent Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od czasu obrony doktoratu w 2018 roku związany z Katedrą Zjawisk Sztuki Intermediów na tej uczelni. Laureat m.in. 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii oraz Grand Prix V Salonu Wiosennego zorganizowanego przez BWA w Tarnowie. Jego prace można było zobaczyć m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, galerii SALT Ulus w Ankarze, w BWA w Katowicach, BWA w Tarnowie, Galerii Bielskiej BWA, Galerii Biała w Lublinie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK czy w ramach Kongresu Postartystycznego w Sokołowsku.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 15.10 – 15.12.2021
  Spojrzenia 2021

  Konkurs Spojrzenia, który przez blisko dwie dekady prezentował najistotniejsze w danym momencie zjawiska w sztuce polskiej, w tym roku odbywa się nie tylko po raz ostatni, ale też w zmienionej formule. Wydaje się, że ze względu na dobór tegorocznych finalistów i finalistek jest to edycja wyjątkowa — nie tylko artystycznie. 

  OnlineOnline
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Zdjęcie: Po prawej stronie kobieta w okularach z krótkimi, siwymi włosami. W tle ściana z nieregularnie rozmieszczonymi zdjęciami w ramkach.
  22.01 (SOB) 16:00
  Kobiety żyją dla miłości
  Oprowadzanie autorskie po wystawie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 22.01 (SOB) 17:00
  Leworęczna kobieta
  Pokaz filmu z wprowadzeniem Adama Lipszyca
  Zachęta / sala kinowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala kinowa (wejście przez hol główny)
 • 23.01 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzanie na żywo
  (godz. 12:15,13:15, 14:15 i 15:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 23.01 (ND) 12:30
  Elektryczna sukienka
  Warsztaty rodzinne (12:30)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 26.01 (ŚR) 18:00
  Zachęta miga! Oprowadzanie PJM
  po wystawie „Moving Things” Marty Krześlak
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • 27.01 (CZW) 19:00
  Spotkanie z Małgorzatą Mirgą-Tas
  OnlineOnline