Spojrzenia 2021: Archiwum Protestów Publicznych
Obrazy z granicy

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny | live stream

Nie obowiązują zapisy, ale w związku z sytuacją epidemiczną i funkcjonowaniem galerii w reżimie sanitarnym w sali może przebywać łącznie 45 osób. Limit nie obowiązuje osób posiadających zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19. Okazanie certyfikatu szczepienia jest dobrowolne. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości oraz prosimy o wcześniejsze przygotowanie dokumentu (QR kod).

WYDARZENIE BĘDZIE ROWNIEŻ TRANSMITOWANE NA FACEBOOKU ZACHĘTY

Rozmowa z udziałem Pameli Bożek, Yevy Hovsepyan, Agaty Kubis, Pawła Mościckiego.  Moderacja: Karolina Gembara.

Obrazy z granicy. Ludzie, zimno, rozpacz, nadzieja, złote folie NRC, dzieci w kombinezonach. Czego dowiadujemy się z tych nielicznych fotografii z lasu? Co mówią nagrania kręcone trzęsącymi się rękoma? Jak patrzeć na oficjalne relacje z Białorusi? Czego nie widać w strefie stanu wyjątkowego? 

Zapraszamy na rozmowę, podczas której spróbujemy poszukać odpowiedzi na powyższe pytania. Zastanowimy się wspólnie nad widzialnością ludzi, którzy przybyli do naszej części świata, licząc na pokój i bezpieczeństwo teraz i w przeszłości. Porozmawiamy z osobami, które fotografują akcje ratunkowe w lesie, które pracują z uchodźczyniami, które o reprezentacji uchodźców piszą i wreszcie które używają własnego doświadczenia ucieczki, by wyobrażony obraz uchodźcy złożyć w naszych głowach na nowo. 

Po spotkaniu zapraszamy do nowej przestrzeni artystyczno-kulinarnej prowadzonej w Zachęcie przez artystkę Pamelę Bożek i kolektyw Słuszna Strawa.

Pamela Bożek 
Ur. 1991. Artystka i aktywistka na rzecz praw człowieka, feministka. Absolwentka i doktorantka ASP w Krakowie. Założycielka i członkini projektu-kolektywu Notesy z Łukowa razem z Zairą Avtaevą, Zaliną Tavgereevą, Lianą Borczaszvilli, Makką Visengereevą, Khavą Bashanovą, Ajną Malcagovą. Razem z Alą Savashevich i Iwoną Ogrodzką tworzy nieformalną grupę Bezgraniczna Pomoc wspierającą osoby z doświadczeniem migranckim i uchodźczym w Polsce. 

Yeva Hovsepyan 
Uczennica Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia, członkini rady młodzieżowej Fundacji Ocalenie, wolontariuszka Muzeum Polin, współpracuje z Instytutem Równowagi Społeczno-Ekonomicznej w zakresie edukacji. Bohaterka zdjęcia Tomka Kaczora nagrodzonego w konkursie World Press Photo. 

Agata Kubis
Ur. 1977. Fotografka streetowa, fotoreporterka. Od lat dokumentuje wydarzenia związane ze środowiskiem feministycznym, LGBT, wolnościowym. Przez 5 lat była członkinią redakcji magazynu Replika. Stała współpracowniczka OKO.press. Członkini Archiwum Protestów Publicznych. 

Paweł Mościcki 
Ur. 1981. Filozof, eseista i tłumacz, adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN, członek Uniwersytetu Muri im. Franza Kafki. Interesuje się współczesną filozofią, różnymi dziedzinami sztuki (literatura, teatr, kino, sztuki wizualne) a także krytycznymi dyskursami politycznymi. Redaktor tomu Maurice Blanchot. Literatura ekstremalna (2007) oraz autor książek: Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej (2008), Godard. Pasaże (2010) i Idea potencjalności. Możliwość filozofii według Giorgio Agambena (2013), My też mamy już przeszłość. Guy Debord i historia jako pole bitwy (2015), Foto-konstelacje. Wokół Marka Piaseckiego (2016), Migawki z tradycji uciśnionych (2017), Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości (2017), Lekcje futbolu (2019). Prowadzi też bloga: pawelmoscicki.net.

Karolina Gembara
Fotografka, badaczka, autorka projektów partycypacyjnych z udziałem osób uchodźczych i migranckich. Ukończyła stosunki międzynarodowe i dziennikarstwo, studiowała historię sztuki, fotografię i kulturoznawstwo. Absolwentka Programu Mentorskiego Sputnik Photos, doktorantka Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego. Członkini Sputnik Photos i Archiwum Protestów Publicznych, autorka wydawnictw fotograficznych, wykładowczyni.

 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 15.10 – 15.12.2021
  Spojrzenia 2021

  Konkurs Spojrzenia, który przez blisko dwie dekady prezentował najistotniejsze w danym momencie zjawiska w sztuce polskiej, w tym roku odbywa się nie tylko po raz ostatni, ale też w zmienionej formule. Wydaje się, że ze względu na dobór tegorocznych finalistów i finalistek jest to edycja wyjątkowa — nie tylko artystycznie. 

  OnlineOnline
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Dziewczyna dotykająca tortu w kolorach polskiej flagi.
  14.08 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  12:15 i 14:15
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Rzeźba. Model Zachęty pokryty strzechą - karmnik dla ptaków.
  14.08 (ND) 16:00
  Знайомимося з Захентою!
  Недільна екскурсія українською
  Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.