24 października 2017, godz. 18:00
wtorek

Spacer po Marsie (Roving Mars) oraz Pierwszy Polak na Marsie.
Pokaz filmów towarzyszący wystawie Huberta Czerepoka

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Spacer po Marsie (Roving Mars), reż. George Butler, Stany Zjednoczone, 2006, 40 min

Dokument ukazuje wędrówkę po powierzchni marsa dwóch łazików wysłanych przez NASA — Spirit i Opportunity. Operacja poprzedzona była wieloletnimi przygotowaniami i eksperymentami z konstrukcją robotów, systemów sterowania oraz sposobów wysłania ich na czerwoną planetę. W filmie wykorzystano zarówno zdjęcia wykonana przez roboty, jak i animacje komputerowe. Ścieżkę dźwiękową skomponował Philip Glass, w filmie usłyszymy również piosenkę islandzkiego zespołu Sigur Rós. Film wyświetlany był w kinach typy IMAX. Projekcja jest luźno związana z pracą Huberta Czerepoka na jego solowej wystawie w Zachęcie. Jeden z prezentowanych tam filmów powstał właśnie przy użyciu łazików marsjańskich, za pomocą których artysta filmował stanowisko archeologiczne Karahan Tepe w Turcji.

Film w języku angielskim.


Pierwszy Polak na Marsie, reż. Agnieszka Elbanowska, Polska, 2016, 38 min

W galaktyce Drogi Mlecznej, na trzeciej od Słońca planecie Układu Słonecznego, Kazimierz, lat 68, montuje urządzenie do łączności z kosmosem. Dokładnie w tej samej czasoprzestrzeni rozpoczyna się walka o udział w historycznej misji Mars One. Kazimierz ma szansę stać się jednym z pierwszych kolonizatorów Marsa. Najpierw jednak musi pokonać około trzech tysięcy kontrkandydatów z całego świata.

Pionier, zdobywca, wizjoner; człowiek, który poprzez swoją działalność może zrzucić kiedyś z astronomicznego panteonu samego Mikołaja Kopernika, a dzięki wyjątkowym dyspozycjom charakteru przywodzi na myśl postać ukochanego polskiego papieża — świętego Jana Pawła II. Taki obraz Kazimierza Błaszczaka malują mieszkańcy Cieszęcina, niewielkiej polskiej wsi. Pomimo lęków i troski o własne zdrowie postanawiają zaryzykować i zgadzają się na proponowaną przez niego technologiczną rewolucję — budowę gigantycznego radioteleskopu o średnicy 13 metrów. Kazimierz ma jednak ambicje, które sięgają dużo dalej, a dokładnie na odległość około 54–103 milionów kilometrów, które dzielą naszą planetę od Marsa. Nie zważając na zdecydowany sprzeciw małżonki, zgłasza swoją kandydaturę do udziału w programie Mars One i przystępuje do kolejnych etapów selekcji. Jeżeli uda mu się wygrać eliminacje, to spełni swoje największe marzenie: będzie pierwszym człowiekiem w historii ludzkości, który wyląduje na obcej planecie, zasiedli ją i już nigdy nie wróci. Mieszkańcy Cieszęcina pilnie śledzą jego starania i mimo licznych codziennych obowiązków coraz częściej rozmyślają o Wszechświecie oraz sławie jaka spłynie na ich miejscowość.

[Opis od producenta filmu]

produkcja: SQUARE film studio sp. z o.o., DI Factory Sp. z o.o., Sp. k.
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Łódź
partnerzy: EC1, Łódź Film Commission

Promocja filmu jest wspierana przez Krakowską Fundację Filmową.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 16.09 – 19.11.2017
    Hubert Czerepok
    Początek

    Wystawa składa się z trzech instalacji wideo. Pierwsza z nich to trzykanałowa projekcja zrealizowana na miejscu wykopalisk w Karahan Tepe w Turcji, gdzie odkryto najstarsze miejsce kultu datowane na 10 tysięcy lat przed naszą erą, uważanego za kolebkę osadnictwa. Jeszcze przed rewolucją neolityczną, czyli przed początkiem rolnictwa i hodowli zwierząt, z połączonych ścianami słupów megalitycznych powstały tam owalne struktury. W sferze domysłów pozostaje, jaka cywilizacja zdołała tego dokonać, kim byli ludzie, którzy zasypali sanktuarium 1500 lat później i dlaczego.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Małe ceramiczne gwiazdki w szarym kolorze rozsypane na białym tle
    09.05 (CZW) 15:30
    Gwiazdą w mur
    Warsztaty dla licealistów z Pawłem Olszczyńskim
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 09.05 (CZW) 18:00
    Życie obiektów
    Pokaz filmu „The Heat Treatment” oraz dyskusja z udziałem Moniki Stobieckiej, Michaliny Sobierajskiej i Jakuba Depczyńskiego
    Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
  • kolorowe zdjęcie; kadr otwartych białych drzwi na sali wystawowej, za drzwiami monumentalna metalowa instalacja ze zespawanych elementów w kolorach żółtym, niebieskim, czerwonym i zielonym układających się w geometryczne struktury
    10.05 (PT) 17:00
    Zachęta miga!
    Oprowadzanie na wystawie „Datament” w polskim języku migowym
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • ALT: kolorowe zdjęcie; bliski kadr, monumentalna metalowa instalacja ze zespawanych elementów w kolorach żółtym, niebieskim, czerwonym i zielonym układających się w geometryczne struktury.
    11.05 (SOB) 12:30
    Sztuka dostępna
    Spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących na wystawie „Datament”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Kadr z filmy Sploty
    11.05 (SOB) 13:00
    Sploty
    PRZEDPREMIEROWY POKAZ FILMU | SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ WOJTYNĄ-DROUET
    Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
  • Fragment mozaiki oświetlonej słońcem
    12.05 (ND) 13:00
    Wizyta w rodzinnej pracowni Grześkiewiczów
    Oprowadzanie Doroty Grześkiewicz
    Pracownia Grześkiewiczów, ul. Zachodnia 13, ŁomiankiPracownia Grześkiewiczów, ul. Zachodnia 13, Łomianki
  • Grafika promocyjna
    18.05 (SOB) 22:00
    Tour Głuchych w Noc Muzeów
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta