Spacer po Marsie (Roving Mars) oraz Pierwszy Polak na Marsie.
Pokaz filmów towarzyszący wystawie Huberta Czerepoka
Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny
Spacer po Marsie (Roving Mars), reż. George Butler, Stany Zjednoczone, 2006, 40 min
Dokument ukazuje wędrówkę po powierzchni marsa dwóch łazików wysłanych przez NASA — Spirit i Opportunity. Operacja poprzedzona była wieloletnimi przygotowaniami i eksperymentami z konstrukcją robotów, systemów sterowania oraz sposobów wysłania ich na czerwoną planetę. W filmie wykorzystano zarówno zdjęcia wykonana przez roboty, jak i animacje komputerowe. Ścieżkę dźwiękową skomponował Philip Glass, w filmie usłyszymy również piosenkę islandzkiego zespołu Sigur Rós. Film wyświetlany był w kinach typy IMAX. Projekcja jest luźno związana z pracą Huberta Czerepoka na jego solowej wystawie w Zachęcie. Jeden z prezentowanych tam filmów powstał właśnie przy użyciu łazików marsjańskich, za pomocą których artysta filmował stanowisko archeologiczne Karahan Tepe w Turcji.
Film w języku angielskim.
Pierwszy Polak na Marsie, reż. Agnieszka Elbanowska, Polska, 2016, 38 min
W galaktyce Drogi Mlecznej, na trzeciej od Słońca planecie Układu Słonecznego, Kazimierz, lat 68, montuje urządzenie do łączności z kosmosem. Dokładnie w tej samej czasoprzestrzeni rozpoczyna się walka o udział w historycznej misji Mars One. Kazimierz ma szansę stać się jednym z pierwszych kolonizatorów Marsa. Najpierw jednak musi pokonać około trzech tysięcy kontrkandydatów z całego świata.
Pionier, zdobywca, wizjoner; człowiek, który poprzez swoją działalność może zrzucić kiedyś z astronomicznego panteonu samego Mikołaja Kopernika, a dzięki wyjątkowym dyspozycjom charakteru przywodzi na myśl postać ukochanego polskiego papieża — świętego Jana Pawła II. Taki obraz Kazimierza Błaszczaka malują mieszkańcy Cieszęcina, niewielkiej polskiej wsi. Pomimo lęków i troski o własne zdrowie postanawiają zaryzykować i zgadzają się na proponowaną przez niego technologiczną rewolucję — budowę gigantycznego radioteleskopu o średnicy 13 metrów. Kazimierz ma jednak ambicje, które sięgają dużo dalej, a dokładnie na odległość około 54–103 milionów kilometrów, które dzielą naszą planetę od Marsa. Nie zważając na zdecydowany sprzeciw małżonki, zgłasza swoją kandydaturę do udziału w programie Mars One i przystępuje do kolejnych etapów selekcji. Jeżeli uda mu się wygrać eliminacje, to spełni swoje największe marzenie: będzie pierwszym człowiekiem w historii ludzkości, który wyląduje na obcej planecie, zasiedli ją i już nigdy nie wróci. Mieszkańcy Cieszęcina pilnie śledzą jego starania i mimo licznych codziennych obowiązków coraz częściej rozmyślają o Wszechświecie oraz sławie jaka spłynie na ich miejscowość.
[Opis od producenta filmu]
produkcja: SQUARE film studio sp. z o.o., DI Factory Sp. z o.o., Sp. k.
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Łódź
partnerzy: EC1, Łódź Film Commission
Promocja filmu jest wspierana przez Krakowską Fundację Filmową.
-
16.09 – 19.11.2017Hubert CzerepokPoczątek
Wystawa składa się z trzech instalacji wideo. Pierwsza z nich to trzykanałowa projekcja zrealizowana na miejscu wykopalisk w Karahan Tepe w Turcji, gdzie odkryto najstarsze miejsce kultu datowane na 10 tysięcy lat przed naszą erą, uważanego za kolebkę osadnictwa. Jeszcze przed rewolucją neolityczną, czyli przed początkiem rolnictwa i hodowli zwierząt, z połączonych ścianami słupów megalitycznych powstały tam owalne struktury. W sferze domysłów pozostaje, jaka cywilizacja zdołała tego dokonać, kim byli ludzie, którzy zasypali sanktuarium 1500 lat później i dlaczego.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta