1 października 2020, godz. 17:30
czwartek

Skomplikowany żywot pręta giętego
Oprowadzanie Jakuba Szczęsnego po wystawie Moniki Sosnowskiej

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona do 15 osób

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie galerii pół godziny przed oprowadzaniem

Gdybym próbował wycisnąć esencję z odczuć, jakie towarzyszą mi za każdym razem, gdy mam do czynienia z pracami Moniki Sosnowskiej, mógłbym powiedzieć, że widzę w nich przewrotną lekkość przestrzeni i chyba jakąś formę opisania czasu — zarówno momentów, jak i jego upływu. Idąc dalej, widzę po prostu przestrzeń i czas — dwa podstawowe elementy wpływające na kształtowanie form architektonicznych. Sosnowska używa mediów odwołujących się do konkretnych i swojskich skojarzeń, jakie mogą mieć wszyscy, którzy mieli do czynienia z siermiężnością pokrytego profilem z PVC pochwytu w klatce schodowej na dowolnym polskim blokowisku czy resztek z rozgrzebanej budowy końca lat 80-tych.

Idąc jeszcze dalej — nieco sentymentalnym, ale i humorystycznym kluczem odwiedzin w różnych momentach rozwoju (albo zwoju) polskiej kultury budowlanej — zobaczymy też rozpad importowanych z NRD i z Zachodu materiałów w typie lekkich stropów podwieszonych ery końcowego Gierka, a następnie lat 90., kiedy to kraj zalały kolory postmodernizmu i tandetne materiały rodem ze scenografii do serialu Dynastia, a polskie wnętrza zaczęły kształtować verticale, ścianki z karton-gipsu i „pałacowe” tapety. Myślę, że w pracach Sosnowskiej jest jednak dużo więcej, niż tylko kolekcja prześmiewczych wizyt w polskiej przeszłości, co widać chociażby po plątaninie zielonych stalowych profili przywołujących wspomnienie stoisk handlowych z niegdysiejszego Jarmarku Europa. Sosnowska zdaje się zamrażać akty gięcia i spawania, jakby jej struktury były przestrzennymi zdjęciami „spetryfikowanych” procesów przemysłowych i aktów zniszczenia. Obiekty wydają się zamrożonymi działaniami albo dowodami zniszczeń, które dopiero co miały miejsce, zmieniając utylitarne struktury w reprezentacje trójwymiarowych obiektów rodem ze stereotypowych szkiców architektów wykonanych dizajnerskimi piórami od niechcenia na serwetce w knajpie.

Jakub Szczęsny studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej, Ecole d'Architecture Paris la Defense i ETSAB w Barcelonie, jednocześnie pracując jako ilustrator prasowy i reklamowy m.in. dla polskiej edycji „Playboya”, „Fantastyki” oraz magazynu „Fluid”. Przez 16 lat współtworzył Grupę Projektową Centrala. Od 2016 prowadzi własną pracownię SZCZ w Warszawie. Zajmuje się projektami na styku architektury, sztuki i designu, w tym działaniami społecznymi z mieszkańcami okupowanych budynków w Brazylii oraz mieszkańcami terenów wiejskich w Australii Zachodniej i Niemczech. Jego projekt Domu Kereta został włączony do kolekcji stałej MoMA w Nowym Jorku i znalazł się na liście Iconic Houses. 

SZCZ – Jakub Szczęsny – SZCZ stands for Jakub Szczęsny’s own design studio located in Warsaw, Poland.

 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 24.07 – 25.10.2020
  Monika Sosnowska

  Wystawa Moniki Sosnowskiej to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja organizowana w Polsce, przygotowana specjalnie dla Zachęty. Składa się ze starszych prac wybranych z obszernego dorobku artystki oraz z ostatnich dzieł o nowych tropach i inspiracjach. 

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 30.11 (ŚR) 18:00
  Spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Kobiety z obrazów. Polki"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grupa osób w białej przestrzeni wystawy
  03.12 (SOB) 17:00
  MARIOLA PRZYJEMSKA. CONSUMPTION, CONSTRUCTION AND MELANCHOLY
  Saturday Art Walk
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 04.12 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 09.12 (PT) 11:00
  Wokół wystawy Romantyzm i romantyczność w sztuce polskiej XIX–XX wieku (1975)
  Konferencja naukowa
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta