Shaft & Shatft’s Big Score!
Pokaz filmu

Zachęta / sala multimedialna (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Shaft, reż. Gordon Parks, Stany Zjednoczone, 1971, 100 min
Shatft’s Big Score!, reż. Gordon Parks, Stany Zjednoczone, 1972, 104 min

Shaft powstał na podstawie powieści Ernesta Tidymana. Opowiada kryminalną historię, w którą zaangażowany jest czarnoskóry detektyw John Shaft. Akcja toczy się głównie w Harlemie, afroamerykańskiej części Manhattanu.  Shaft uznawany jest za jeden z pierwszych filmów blaxploitation — nurtu czarnego kina wywodzącego się z USA i zapoczątkowanego w latach 70. Filmy (głównie niskobudżetowe) skierowane był do publiczności afroamerykańskiej, zatrudniano w nich czarnoskórych aktorów, opowiadane historie dotyczyły również tej społeczności, a w produkcjach wykorzystywano muzykę soul i funk. Sukces Shafta oraz popularność całego nurtu sprawiły, że przekroczył on szybko tak granice gatunku, jak i granice etniczne. Ścieżka dźwiękowa do filmu autorstwa Isaaca Hayesa i Johnny’ego Allena została nagrodzona Grammy i do dziś jest niezwykle rozpoznawalna.

Shaft’s big score!, czyli Wielka wygrana Shafta to pierwsza kontynuacja Shafta, których film doczekał się kilku. W ostatniej z 2000 roku w roli tytułowej wystąpił Samuel L. Jackson.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 18.03 – 21.05.2017
  Gordon Parks: Aparat to moja broń

  Tytuł wystawy Gordon Parks: Aparat to moja broń jest cytatem z pierwszej i najważniejszej książki Parksa — wspomnień A Choice of Weapons [Wybór broni]. To zarazem motto jego życia określające precyzyjne wybieranie środków tak, by dosięgnąć celu, ale także będące formą aktywizmu w walce o równość społeczną.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • zdjęcie: kobieta w krótkich włosach, w czarnej koszuli stoi w ciemnym pomieszczeniu. Z sufitu zwisają karpy drzew z korzeniami. Twarz kobiety jest ledwo widoczna zza korzeni
  07.03 (ND) 11:00
  Rhizopolis
  Film
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • czarno-biała grafika, z lewej stronie duży, czarny ptak, na tle schematycznie przedstawionego pejzażu
  07.03 (ND) 16:00
  Wiosenne ptaki
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 5–7 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • Zdjęcie fragmentu ekspozycji "Rzeźba w poszukiwaniu miejsca". U góry dziura w ścianie w kształcie tułowia z nogami. Na podłodze fragmenty tynku i gipsu. Po drugiej stronie dziury fragment klatki schodowej.
  07.03 (ND) 16:00
  Dziura, czyli coś z niczego
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 7–9 lat
  Online | ZOOMZOOM