Rozgrzewka
Weronika Pelczyńska, Aleksandra Janus

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

W codziennym pośpiechu często zapominamy o tym, że ciało wpływa na naszą percepcję — niezależnie od tego, czy znajdujemy się w lesie lub w drodze do pracy, czy na wystawie bądź w teatrze. Do tego znużenie, zmęczenie i napięcie przeszkadza nam w czerpaniu w pełni z sytuacji, w których się znajdujemy. Badacze zidentyfikowali nawet zjawisko określane zmęczeniem muzealnym — to moment, kiedy spada koncentracja, zaczynamy się rozpraszać i niecierpliwić. Mamy nadzieję, że wspólna praktyka ruchowa pomoże ci tego uniknąć — niezależnie od tego, czy będziesz na wystawie czy w jakiejkolwiek innej sytuacji.

Celem rozgrzewki jest aktywowanie ciała, aby pozwolić ci pełniej uczestniczyć w tym, co cię akurat otacza i uruchomić zmysły. Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą się poruszać i pracować nad świadomością ciała w ruchu a następnie zobaczyć aktualne wystawy!

CO BĘDZIEMY ROBIĆ?

Przy pomocy technik tańca współczesnego, ćwiczeń z koordynacji i ćwiczeń improwizacyjnych będziemy aktywować naszą uwagę oraz czerpać radość ze swobodnego poruszania się i pracy ciała przy wykorzystaniu własnego potencjału i umiejętności technicznych.

CZY TRZEBA BYĆ PRZYGOTOWANYM?

Nie trzeba mieć wcześniejszych umiejętności ani doświadczeń. Nie potrzebny jest specjalny strój, ważne, żeby ubrać się w miarę wygodnie.

GDZIE I KIEDY?

w czwartki: 5, 12 i 19 września o godzinie 17
w soboty: 7 i 14 września o godzinie 12.15

Rozgrzewka to cykl wydarzeń ruchowych dla publiczności, przechodniów i użytkowników placu Małachowskiego. Bazując na pracy z ciałem, tańcu współczesnym, improwizacji, z wykorzystaniem badań publiczności, choreografka Weronika Pelczyńska i badaczka Aleksandra Janus przygotowały rozgrzewki, które mogą (choć nie muszą) być przygotowaniem do wizyty w Zachęcie. Zajęcia mają na celu skupienie uwagi uczestników na cielesnym doświadczaniu ruchu, dynamiki i przestrzeni.

Program zrealizowany dzięki wsparciu:
warszawa

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Zdjęcie: widok sali ekspozycyjnej. Na ścianach w dużym zagęszczeniu widzą dzieła sztuki - grafiki i plakaty. Widoczne są również dwie zwiedzające - stoją tyłem i czytają opisy do prac.
  13.06 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania na żywo
  (godz. 12.15 i 13.15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Na zdjęciu sala wystawowa. Z tyłu, na całej długości ściany tkanina z panoramiczną fotografią wiejskiego pejzażu. Bliżej patrzącego niskie, długie, szare kubiki z białymi makietami. Nad makietami oświetlenie
  13.06 (ND) 16:00
  Jak wygląda polska wieś
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 5–7 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • obraz przedstawia miejski pejzaż. U góry granatowe, wieczorne niebo, w środku płótna fragment nowoczesnej architektury, czarne sylwetki drzew i ludzi podświetlonych światłem z budynku.
  13.06 (ND) 16:00
  Słońce i inne gwiazdy
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 7–9 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • 16.06 (ŚR) 18:00
  Zachęta miga! na żywo!
  Oprowadzanie PJM po wystawie „Joanna Rajkowska. Rhizopolis”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 17.06 (CZW) 23:59
  Akcja Maska/Autoportret
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • widok sali wystawowej. Na ścianie projekcja filmu (kobiety w kostiumach kąpielowych wymachują zwiewną tkaniną), na środku gabloty przykryte szkłem, pochyla się nad nimi młody człowiek. Na ścianie z prawej strony prace oprawione w przeszklone ramy.
  18.06 (PT) 12:30
  Patrzeć/zobaczyć
  Oprowadzenie dla dorosłych 60+ na wystawie „Zimna rewolucja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 19.06 (SOB) 12:00
  Botaniczne opowieści
  Rodzinny spacer wśród drzew (godz. 12 i 13.30)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta