Rozczynianie. Spotkanie na wystawie z Teresą Murak

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
sale wystawowe, wstęp wolny

Preformans Teresy Murak Lato 1987, 15 lipca – 15 sierpnia, Lillehammer, został zrealizowany w ramach sympozjum Natura-Sztuka. Sztuka-Natura w Lillehammer w 1987 roku. Artystka posłużyła się wówczas ziemią z bagnistych terenów Norwegii oraz zaczynem chlebowym — materiałem, który odgrywał kluczową rolę w jej sztuce od połowy lat 80. Zaczyn został umieszczony w bagnie, a następnie doglądany i dokarmiany przez artystkę przez cztery tygodnie trwania performansu. W tym czasie rozrósł się on do średnicy półtora metra, tworząc rodzaj organicznej rzeźby. Choć działanie było efemeryczne, to proces, który artystka rozpoczęła blisko 30 lat temu, ma dzisiaj swoją kontynuację. Sześcienny fragment ziemi z Norwegii — z miejsca, w którym rozgrywał się performans — został przeniesiony do Zachęty i można oglądać go na wystawie. Spotkanie będzie okazją do kontynuacji tego procesu i włączenia w niego widzów, a zaczyn chlebowy stanie się ponownie materią działania artystki.

Gościem Teresy Murak i animatorką działania na wystawie będzie Joanna Zwinczak, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP i studentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie przygotowuje pracę magisterską o twórczości Teresy Murak pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Szczerskiego.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 07.05 – 17.07.2016
  Teresa Kazimiera Murak-Rembielińska

  Performerka i rzeźbiarka podejmująca działania w przestrzeni publicznej, prekursorka i najważniejsza przedstawicielka sztuki ziemi w Polsce. Od pierwszych realizacji, takich jak Zasiew w domu studenckim Dziekanka (1972), Procesja (1974) czy Przyjście zieleni w Galerii Repassage (1975), znakiem rozpoznawczym artystki jest wykorzystywanie biologicznych procesów: zasiewu, wzrostu, obumierania.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • ALT: zdjęcie; drewniany model budynku Zachęty. Po rozsunięciu dwóch części, można zajrzeć do jego przekroju.
  05.12 (WT) 17:30
  Zachęta miga!
  Przedświąteczne dekorowanie domku z kartonu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika promocyjna
  05.12 (WT) 18:00
  Pani Drozdowa
  Spotkanie z Józefem Wilkoniem
  ZACHĘTA MINUS JEDENZACHĘTA MINUS JEDEN
 • Obraz, ikona przedstawiający świętego w aureoli, zielone tło, płaskie plamy barwne.
  06.12 (ŚR) 12:00
  Mikołajki w Zachęcie
  Warsztaty wokół ikony św. Mikołaja
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta