Puste miejsce po radości
Oprowadzanie autorskie Małgorzaty Niedzielko
Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny
29
Puste miejsce po radości to zapis jesienno-zimowego stanu zamrożenia przyrody, sił witalnych czy tytułowej radości. Ogród to przyjemność sezonowa. Latem może być euforyzujący; zanurzamy się w nim, odpoczywamy, ale jego jesienne zamieranie wywołuje w nas nieokreślony dyskomfort, uczucie smutku i beznadziei. Jesienią, gdy ogród trwa w uśpieniu, w kompostowniku toczy się życie, trwa proces, wytwarza się energia, zimą to najcieplejsze miejsce w ogrodzie. Odpadki przechodzą transformację, obracają się w proch, humus, jednolitą masę, z której artystka ulepi naczynia. Naczynia prawdopodobnie znajdą swoje miejsce w ogrodzie obok jej wczesnych rzeźb, staną się karmnikami lub schronieniami dla zwierząt i owadów. Krąg się zamknie, ale proces będzie trwał.
W czasie oprowadzania Małgorzata Niedzielko opowie o pracach powstałych w „naturalnej pracowni”— w ogrodzie wokół odziedziczonego po ojcu domu.
Oprowadzaniu towarzyszyć będzie prezentacja filmu Anny Senkary i Cezarego Koczwarskiego Transfer, z kolekcji Zachęty- Narodowej Galerii Sztuki, którego premiera miała miejsce 15 listopada 2011 roku, podczas drugiej odsłony wystawy Studenci/Zmiana medium. Pracownia Kowalskiego w BWA Jelenia Góra. W filmie autorzy przedstawiają historie siedmiu absolwentów i absolwentek ”Kowalni”, którzy brali udział w pierwszej odsłonie zatytułowanej Absolwenci. Należy do nich Małgorzata Niedzielko i to jej historię zaprezentujemy.
Małgorzata Niedzielko mieszka i pracuje w Białymstoku. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem w pracowni Grzegorza Kowalskiego w 1989 roku).
-
25.10.2024 – 05.01.2025Małgorzata NiedzielkoPuste miejsce po radości
Wystawa Puste miejsce po radości prezentuje wybór instalacji rzeźbiarskich, fotografii i filmów powstałych w ostatnich latach w „naturalnej pracowni” artystki. Składają się na nią rzeźby, zdjęcia i krótkie filmy z cyklu Kompost przygotowane z myślą o Miejscu Projektów Zachęty. Artystka bawi się w nich ideą artystycznego recyklingu fizycznie i symbolicznie włączając swoją sztukę w wielkie koło przemiany materii.
Miejsce Projektów ZachętyMPZ