przyjdź i zadaj pytanie

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Spotkanie z Karoliną Wigurą z cyklu Przyjdź i zadaj pytanie! towarzyszące wystawie Neo Rauch. Begleiter. Mit realizmu

Obrazy Neo Raucha są dziś jednymi z najbardziej rozchwytywanych na świecie. Na czym polega wyjątkowość tego malarza? Czy jego płótna w szczególny sposób podejmują problemy dwudziestowiecznych Niemiec? I jakim językiem mówią o NRD, w którym Rauch się wychował? Podczas spotkania porozmawiamy o tych i o innych zagadnieniach związanych z tożsamością tego oryginalnego twórcy. Zajrzymy do twórczości innych artystów, którzy – jak choćby drezdeński pisarz młodszego pokolenia Uwe Tellkamp – inspirują się obrazami Raucha i dla niego piszą fragmenty swoich książek. Posłuchamy również fragmentów wywiadu malarza dla „Kultury Liberalnej”, w którym tłumaczył, co to znaczy, że obrazy muszą oddychać.

Spotkaniem-dyskusją Przyjdź i zadaj pytanie chcemy umożliwić naszej publiczności konfrontację z krytykiem, historykiem sztuki czy kulturoznawcą. Dajemy każdemu możliwość rozmowy o wystawie na wystawie – nie w formie wykładu, ale żywej dyskusji. Proponujemy inne od kuratorskiego spojrzenie na prezentowane prace.

Karolina Wigura, socjolożka, dziennikarz. Członkini redakcji „Kultury Liberalnej”, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała socjologię, filozofię i nauki polityczne w Warszawie i Monachium. Interesuje się zagadnieniami etycznymi oraz problematyką pamięci i tożsamości w teorii społecznej i politycznej — wkrótce ukaże się jej książka Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki. Laureatka nagrody Grand Press za wywiad z Jürgenem Habermasem pt. Europę ogarnia śmiertelny bezwład. Współpracowała z „Europą” i dodatkiem „Kultura” do „Dziennika”, gdzie zamieszczała korespondencje z Niemiec, dotyczące szeroko pojętej kultury. Publikowała także m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Etyce”, „Przeglądzie Politycznym”, „Principiach”, „Tygodniku Powszechnym”, Miesięczniku „Znak”.

spotkanie w holu głównym
wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 12.03 – 15.05.2011
  Neo Rauch
  Begleiter. Mit realizmu

  Wystawa Neo Raucha w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie jest  pierwszym tak szeroko zakrojonym przeglądem malarstwa tego wyjątkowego na artystycznej scenie Europy artysty, najwybitniejszego przedstawiciela tzw. lipskiej szkoły malarstwa.

  Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 30.09 (SOB) 12:00
  Malowanie Gripa z Błażejem Zakrzewskim
  Warsztaty dla Młodzieży i dzieci
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 01.10 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 12.10 (CZW) 12:00
  Malarstwo enkaustyczne z Krzysztofem Gliszczyńskim
  Warsztaty dla studentów w ramach wystawy „Barwa i farba”
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
 • 14.10 (SOB) 10:00
  Gliniane zwierzenie – zwierzę nie dosłownie rzeźbione
  Warsztaty rzeźbiarskie towarzyszące wystawie Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta