„Prywatne jest polityczne”: nowe odsłony hasła w XXI wieku
Spotkanie z Rebeccą Solnit (w języku angielskim)

Facebook Zachęty
live stream

Spotkanie w języku angielskim (nagranie z napisami w języku polskim zostanie udostępnione po spotkaniu).
czas trwania: 1,5h
prowadzenie: Magdalena Komornicka, Agata Sikora

LIVE STREAM NA FACEBOOKU ZACHĘTY

Gdy mówimy o autorytaryzmie, warto uświadomić sobie fakt, że stosunki panujące w naszych domach odzwierciedlają, a tym samym pomagają zrozumieć to wszystko, co dzieje się w sferze publicznej. I odwrotnie — to, co dzieje się w sferze publicznej pomaga nam zrozumieć to, co dzieje się w naszych domach. Tematem wykładu jest feminizm rozumiany jako sposób analizy stosunków opartych na nierównościach: sile jednych i bezsilności drugich. Relacje te rodzą się w sypialni i przy rodzinnym stole, przenoszą na ulice i na forum parlamentu. Podczas wykładu omówione zostaną również narzędzia ujawniające mechanizmy nadużywania władzy — narzędzi tych dostarczył nam feminizm będący w istocie częścią ruchów działających na rzecz praw człowieka, a więc również praw kobiet.

Pisarka, historyczka i aktywistka Rebecca Solnit jest autorką ponad dwudziestu książek. Porusza w nich tematy takie jak feminizm, historia Zachodu, historia miast, siła ruchów społecznych, przemiany społeczne i rewolty; sens chodzenia, wędrowania i spacerowania, wizja nadziei w obliczu katastrofy. Napisała między innymi Recollections of My NonexistenceHope in the Dark (Nadzieja w mroku); Men Explain Things to Me (Mężczyźni objaśniają mi świat), A Paradise Built in Hell: The Extraordinary Communities that Arise in Disaster. Przeszła wszystkie szczeble kalifornijskiej edukacji publicznej — od przedszkola po studia wyższe, publikuje regularnie w Guardianie i na stronie literackiej Lithub, zasiada w zarządzie Oil Change International (grupy działającej na rzecz czystej energii).

Po wykładzie obędzie się rozmowa z autorką, którą poprowadzą dr Agata Sikora — kulturoznawczni, eseistka, autorka m.in. książki Wolność, równość, przemoc. Czego nie chcemy sobie powiedzieć — i Magdalena Komornicka, historyczka sztuki, kuratorka wystawy Joanny Piotrowskiej.

Wydarzenie towarzyszy wystawie Joanna Piotrowska. Zaduch, której jednym z głównych wątków jest problematyka kobiecego głosu i oporu. Cykl fotografii Joanny Piotrowskiej, przedstawiający nastoletnie dziewczynki w pozach zaczerpniętych z podręczników samoobrony, odwołuje się bezpośrednio do wszechobecnej, strukturalnej i fizycznej przemocy wobec kobiet, ale jest też opowieścią o kobiecym i dziewczęcym buncie przeciwko usankcjonowanej kulturowo, dyscyplinującej kobiety narracji.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 18.09 – 06.12.2020
    Joanna Piotrowska
    Zaduch

    Pierwsza w Polsce obszerna monograficzna wystawa Joanny Piotrowskiej prezentuje wybór jej prac z ostatnich kilku lat. W inscenizowanych fotografiach i filmach artystka skupia się na badaniu relacji międzyludzkich i ich cielesnej ekspresji.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
  • Grafika obiektu: „Prywatne jest polityczne”: nowe odsłony hasła w XXI wieku
    mediateka / filmy
    „Prywatne jest polityczne”: nowe odsłony hasła w XXI wieku
    Spotkanie z Rebeccą Solnit (w języku angielskim z polskimi napisami)
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • zdjęcie, zbiór porcelanowych figurek na półce
    26.04 (PT) 17:00
    Ukryte znaczenia przedmiotów
    Warsztaty dla dorosłych z kolażu przestrzennego z Justyną Smoleń
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.04 (SOB) 12:15
    Z popiołów
    Oprowadzanie autorskie Kai Werbanowskiej
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Widok wystawy
    28.04 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Czarno-białe zdjęcie. Dłoń rysująca pipetą na ceramicznej płytce kogucika
    06.05 (PN) 13:00
    Koguciki, lajkoniki i rozety. Łysogórskie kafle w „Złotej Kurce”
    Oprowadzanie dr Anny Wiszniewskiej
    Marszałkowska 55/73, WarszawaMarszałkowska 55/73, Warszawa