Prosta tęcza
Spotkanie z Markiem Sobczykiem
Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
wstęp wolny
Prosta tęcza powstała w 1991 roku na prezentowaną w Zachęcie wystawę Epitafium i siedem przestrzeni. Drogi, tradycje, osobliwości życia duchowego w Polsce odbite w lustrze sztuki pod koniec XX wieku, przygotowaną przez Janusza Boguckiego i Ninę Smolarz. Tęcza stała na placu Małachowskiego do roku 1993. Po 28 latach ponownie pojawiła się na placu i jest pretekstem do rozmów o współczesnym świecie.
W spotkaniu wezmą udział Marek Sobczyk, Magdalena Komornicka i Mateusz Falkowski
Marek Sobczyk
Ur. w 1956 roku w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje. Malarz, projektant i teoretyk. Studiował malarstwo w latach 1975–1980 w warszawskiej ASP, gdzie uzyskał dyplom w pracowni Stefana Gierowskiego. Był jednym z założycieli Gruppy i współtwórcą czasopisma „Oj Dobrze Już”. W malarstwie posługuje się elementami ekspresji koloru, rysunku, tematu i funkcji. Za pomocą praktyki (malarstwa, prac przestrzennych, wystąpień) i teorii opracowuje pewne zagadnienia, np. maniery, krytyki, propagandy i polityki, parafrazuje także religijne wątki ikonograficzne.
Mateusz Falkowski
Doktor filozofii, absolwent MISH UW. Magisterium i doktorat obronił w Instytucie Filozofii UW. Autor książek: Kryteria sprzedajnej manifestacji (wspólnie z Markiem Sobczykiem, Warszawa 2013), O maszynach. T. 1. Wiek XVII a filozofia techniki (Warszawa 2014), Twórca i perspektywy (Warszawa 2014). Współtwórca kina grawitacyjnego; w latach 2005-2014 działał w ramach warszawskiej inicjatywy kulturotwórczej "Orgia Myśli". Obecnie wykładowca w Instytucie Kultury UJ oraz poznańskiej School of Form; prezes Zarządu Fundacji na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi.
Magdalena Komornicka
Historyczka sztuki, kuratorka, producentka wystaw. Od 2006 roku związana z Zachętą — Narodową Galerią Sztuki w Warszawie, od 2012 w zespole kuratorskim. Kuratorka m.in. wystawy „Projekt X” (z Gosią Wdowik), „Plac Małachowskiego 3” i „Lepsza ja”.
-
29.06.2019 – 18.07.2022Marek SobczykProsta tęcza
„Prosta tęcza” powstała w 1991 roku na prezentowaną w Zachęcie wystawę „Epitafium i siedem przestrzeni. Drogi, tradycje, osobliwości życia duchowego w Polsce odbite w lustrze sztuki pod koniec XX wieku”, przygotowaną przez Janusza Boguckiego i Ninę Smolarz. Tęcza stała na placu Małachowskiego do roku 1993. Po 28 latach ponownie pojawi się na placu i będzie pretekstem do rozmów o współczesnym świecie
plac Małachowskiego (przed Zachętą)plac Małachowskiego