Prosaic Portraits, Ironies and Other Intimacies
Pokaz filmu i spotkanie z Susan Mogul (w jęz. angielskim)
Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny
Prosaic Portraits, Ironies and Other Intimacies (1991, 46 min) – pierwszy wideodziennik Susan Mogul pokazuje artystkę podczas jej podróży po Wschodniej Europie tuż po upadku Związku Radzieckiego. Poprzez rozmowy o polityce, sztuce i prywatnych doświadczeniach swoich interlokutorów Mogul tworzy na taśmie wideo swoistą kapsułę czasu – zapis życia społecznego w Polsce, Czechosłowacji i byłej Jugosławii.
„Jesienią 1990 roku na miesiąc pojechałam do Polski i wynajęłam mieszkanie w Warszawie. Nie znałam słowa po polsku, a moim kontaktem była tylko jedna osoba. Format wideodziennika pozwolił mi tworzyć kronikę moich codziennych interakcji z artystami, intelektualistami i przypadkowo spotkanymi ludźmi. Poszukiwałam również Żydów, którzy jeszcze pozostali w ojczyźnie moich żydowskich dziadków”.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z artystką.
Susan Mogul – pionierka medium wideo, w którym pracuje od wczesnych lat 70. Początkowo realizowała feministyczne i humorystyczne performanse dokamerowe. Z czasem w jej praktyce artystycznej pojawiły się bardziej skomplikowane i eksperymentalne formy narracji, a także filmy fabularne. Retrospektywa prac wideo i filmów artystki odbyła się w 2009 roku na festiwalu filmowym Visions du Reel w Szwajcarii.
-
05.08 – 30.10.2022Susan MogulCzy tak tworzy się legenda?
Wystawa indywidualna Susan Mogul w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki obejmie realizacje wideo z lat 70. oraz jej najnowsze filmy, obiekty i prace na papierze. Dotykają one ważnych kwestii, takich jak pozycja kobiet, społeczne przemiany obyczajowe, więzy rodzinne czy relacje artystki z matką. Głównym tematem pracy Mogul jest pamięć w ujęciu autobiograficznym, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy feministycznej.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta