Pozostając w ruchu
Rozmowa online z Joanną Leśnierowską

Facebook Miejsca Projektów Zachęty
wstęp wolny

13

LIVE STREAM NA FACEBOOKU MPZ

Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy przez Panią Joannę Ciesielską

Spotkanie Pauliny Pankiewicz z Joanną Leśnierowską — performerką, choreografką, dramaturżką, krytyczką i kuratorką tańca. "Spotkanie poprowadzi Monika Kopczewska z Miejsca Projektów Zachęty.

Artystki poruszą zagadnienia ruchu jako środka wyrazu i źródła inspiracji, szukając wspólnej płaszczyzny swoich działań. Skupią się na cielesnym odczuwaniu przestrzeni oraz świadomości własnego ciała jako narzędzia pracy i artystycznego wyrazu. Paulina Pankiewicz w czasie biegania kształtuje swoje osobiste przeżycie przestrzeni — jej bieg to swego rodzaju performans, niepowtarzalny i zarazem uniwersalny. Będzie to punktem wyjścia do porównania doświadczeń oraz wymiany myśli na temat twórczej ekspresji.

Joanna Leśnierowska 
kuratorka tańca, dramaturżka, reżyserka światła. Publikowała teksty o tańcu w Polsce: „Didaskalia” „Teatr” i za granicą: „Theater der Zeit” (Niemcy), „Dance Today” (Izrael), „Dance Zone” (Czechy). Wykładała na temat najnowszej choreografii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Od 2004 roku prowadzi  pierwszą w Polsce stałą przestrzeń taneczną — wielopoziomowy program rozwoju choreograficznego pod nazwą Stary Browar Nowy Taniec (w ramach Fundacji Art Stations by Grażyna Kulczyk). W jego ramach promuje i prezentuje najnowszą choreografię oraz intensywnie wspiera rozwój polskich artystów tańca. W latach 2011–2014 była członkiem rady programowej Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie. Od 2019 roku prowadzi poświęcony choreograficznej refleksji program Acziun Susch w Muzeum Susch w dolinie Engadyny w Szwajcarii. 

Obok działań kuratorskich praktykuje jako dramaturg, reżyser światła i konsultant artystyczny. Współpracowała z choreografami z Polski i zagranicy (jak m.in. Janusz Orlik, Renata Piotrowska-Auffret, Lia Haraki, Márta Ladjánszki, Colleen Thomas), a także tworzy własne prace i prowadzi projekty międzynarodowe w Europie oraz Ameryce Północnej i Południowej.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 13.05 – 30.08.2020
  Paulina Pankiewicz
  Być jak Paul Cézanne

  Malarka Paulina Pankiewicz w swoim konceptualnym projekcie Być jak Paul Cézanne odnosi się do ikonicznego dzieła sztuki — widoków Góry Św. Wiktorii malowanych przez Cézanne’a. 

  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 20.09 (ND) 11:00
  Joanna Piotrowska. Zaduch
  Oprowadzanie kuratorskie online
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 20.09 (ND) 12:30
  Joanna Piotrowska. Zaduch
  Oprowadzanie kuratorskie na żywo
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 22.09 (WT) 17:00
  Sztuka dostępna
  Spotkanie dla osób niewidomych na wystawie Moniki Sosnowskiej
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 10.10 (SOB) 16:00
  Modernistyczne osiedle społeczne
  Spacer towarzyszący wystawie Moniki Sosnowskiej
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 17.10 (SOB) 18:00
  Miejski targ
  Spacer towarzyszący wystawie Moniki Sosnowskiej
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta