Poszukiwanie artystycznych rozwiązań na styku dwóch dziedzin: grafiki i ceramiki
Spotkanie z prof. Agnieszką Cieślińską-Kawecką na wystawie Kimby Frances Kerner. Delirium Decadence w Miejscu Projektów Zachęty

Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny

Metoda transferu grafiki na podłoża ceramiczne ma bardzo bogatą historię sięgającą przełomu XVIII i XIX wieku. Studiowanie starych metod wykorzystania grafiki do zdobień porcelany w połączeniu z nowymi technologiami (wciąż niedostępnymi dla artystów) wydaje się nowatorskim założeniem. Innowacyjność tego projektu leży także w idei łączenia tradycji z nowoczesnością na różnych poziomach jego realizacji.

Podczas spotkania Agnieszka Cieślińską-Kawecka przedstawi i omówi razem ze swoją doktorantką, Kimbą Frances Kerner, artystyczne i technologiczne doświadczenia związane z realizacją ich wspólnego projektu: Transfer obrazu graficznego na ceramikę w warunkach współczesnego warsztatu graficznego.


Prof. Agnieszka  Cieślińska-Kawecka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie prowadzi Interdyscyplinarną Pracownię Technik Graficznych w Katedrze Grafiki Warsztatowej rodzimej uczelni. Laureatka wielu nagród m in. Kochi International Triennial Exhibition of Prints (Japonia, 2006); Naka-Tosa Museum of Art (Japonia, 2009); wyróżnienie 8th Triennale Grafiki Polskiej (Katowice, 2012); nagroda the 7th Graphic Art Biennial of Szeklerland, (2022). Jej twórczość graficzna wpisuje się w nurt figuratywny, eksploatujący wątki inspirowane sztuką czasów średniowiecza i renesansu. W swoich dziełach artystka wykorzystuje głównie klasyczne techniki warsztatu graficznego. Bywa także kuratorką wystaw i jurorką w konkursach graficznych.

Kimba Frances Kerner — urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale mieszka i pracuje w Warszawie. W 2017 rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wyspecjalizowała się w nowatorskim łączeniu ceramiki z grafiką (rozwija projekt naukowo-artystyczny poświęcony graficznym transferom na ceramikę). Jej wystawa w MPZ Delirium Decadence ma charakter totalnej instalacji złożonej z rzeźb ceramicznych inspirowanych światem mitów, baśni i literatury i elementów scenograficznych.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 14.04 – 26.06.2023
    KIMBA FRANCES KERNER
    DELIRIUM DECADENCE

    Kimba Frances Kerner urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale mieszka i pracuje w Warszawie. W 2017 rozpoczęła studia doktoranckie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i wtedy odkryła grafikę warsztatową, którą się od tej pory zajmuje. Wyspecjalizowała się w nowatorskim łączeniu ceramiki z grafiką (rozwija projekt naukowo-artystyczny poświęcony graficznym transferom na ceramikę).

    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 18.07 (CZW) 16:30
    Nenufars of Ludwig Mies van der Rohe and Lilly Reich. On restoring water plants for architecture
    Ivan Blasi in conversation with Centrala group
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 19.07 – 20.07.2024
    Nawłociowisko | Ćwiczenia na gniew
    Warsztat ruchowy, rozmawianie, ćwiczenia na uważność
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Kolorowe zdjęcie. Zbliżenie na twarz mężczyzny z lekko przymrużonymi oczami. Na czole z nabrzmiałymi żyłami - błyszczące krople łez. Zamiast spływać w dół po policzkach, pną się w przeciwną stronę.
    20.07 (SOB) 12:30
    Sztuka dostępna
    Spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących na wystawie „Łzy szczęścia”, cz. 2
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.07 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 08.08 (CZW) 12:15
    Czy obieranie ziemniaków to sztuka?
    Otwarte warsztaty dla licealistów
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 10.08 (SOB) 12:15
    Obrazy ze snów. Warsztat z surrealizmu
    Otwarte warsztaty dla dzieci i młodzieży
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 24.08 (SOB) 12:15
    Miękkie, szorstkie, naturalne i sztuczne
    Otwarte warsztaty dla dzieci
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta