Poszukiwanie artystycznych rozwiązań na styku dwóch dziedzin: grafiki i ceramiki
Spotkanie z prof. Agnieszką Cieślińską-Kawecką na wystawie Kimby Frances Kerner. Delirium Decadence w Miejscu Projektów Zachęty

Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny

06

Metoda transferu grafiki na podłoża ceramiczne ma bardzo bogatą historię sięgającą przełomu XVIII i XIX wieku. Studiowanie starych metod wykorzystania grafiki do zdobień porcelany w połączeniu z nowymi technologiami (wciąż niedostępnymi dla artystów) wydaje się nowatorskim założeniem. Innowacyjność tego projektu leży także w idei łączenia tradycji z nowoczesnością na różnych poziomach jego realizacji.

Podczas spotkania Agnieszka Cieślińską-Kawecka przedstawi i omówi razem ze swoją doktorantką, Kimbą Frances Kerner, artystyczne i technologiczne doświadczenia związane z realizacją ich wspólnego projektu: Transfer obrazu graficznego na ceramikę w warunkach współczesnego warsztatu graficznego.


Prof. Agnieszka  Cieślińska-Kawecka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie prowadzi Interdyscyplinarną Pracownię Technik Graficznych w Katedrze Grafiki Warsztatowej rodzimej uczelni. Laureatka wielu nagród m in. Kochi International Triennial Exhibition of Prints (Japonia, 2006); Naka-Tosa Museum of Art (Japonia, 2009); wyróżnienie 8th Triennale Grafiki Polskiej (Katowice, 2012); nagroda the 7th Graphic Art Biennial of Szeklerland, (2022). Jej twórczość graficzna wpisuje się w nurt figuratywny, eksploatujący wątki inspirowane sztuką czasów średniowiecza i renesansu. W swoich dziełach artystka wykorzystuje głównie klasyczne techniki warsztatu graficznego. Bywa także kuratorką wystaw i jurorką w konkursach graficznych.

Kimba Frances Kerner — urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale mieszka i pracuje w Warszawie. W 2017 rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wyspecjalizowała się w nowatorskim łączeniu ceramiki z grafiką (rozwija projekt naukowo-artystyczny poświęcony graficznym transferom na ceramikę). Jej wystawa w MPZ Delirium Decadence ma charakter totalnej instalacji złożonej z rzeźb ceramicznych inspirowanych światem mitów, baśni i literatury i elementów scenograficznych.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 14.04 – 26.06.2023
  KIMBA FRANCES KERNER
  DELIRIUM DECADENCE

  Kimba Frances Kerner urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale mieszka i pracuje w Warszawie. W 2017 rozpoczęła studia doktoranckie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i wtedy odkryła grafikę warsztatową, którą się od tej pory zajmuje. Wyspecjalizowała się w nowatorskim łączeniu ceramiki z grafiką (rozwija projekt naukowo-artystyczny poświęcony graficznym transferom na ceramikę).

  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 30.09 (SOB) 12:00
  Malowanie Gripa z Błażejem Zakrzewskim
  Warsztaty dla Młodzieży i dzieci
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 01.10 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 01.10 (ND) 16:15
  Знайомимося з захентою!
  Недільна екскурсія українською
  Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
 • 12.10 (CZW) 12:00
  Malarstwo enkaustyczne z Krzysztofem Gliszczyńskim
  Warsztaty dla studentów w ramach wystawy „Barwa i farba”
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)