Pokaz łazików marsjańskich towarzyszący wystawie Huberta Czerepoka | Warsztaty rodzinne

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
bilety: 18 zł (bilet rodzinny), zbiórka w holu głównym, obowiązują zapisy

godz. 15: dzieci w wieku 7-10 lat
uwaga: posiadanie karnetu rodzinnego nie zwalnia z zapisywania się na zajęcia
zapisy: poprzez formularz poniżej

Na wystawie Hubert Czerepok. Początek prezentowana jest instalacja wideo zrealizowana w miejscu wykopalisk w Göbekli Tepe w Turcji. Odkryto tam świątynię datowaną na 10 tysięcy lat przed naszą erą. Artysta sfilmował miejsce wykopalisk z wykorzystaniem trzech łazików marsjańskich skonstruowanych przez naukowców z Politechniki Białostockiej.

O konstruowaniu robotów i ich pierwotnym przeznaczeniu, przygotowaniach na wyprawę do Turcji, a także o realizacji filmu opowiedzą Wojciech Półtorak i Maciej Rećko. Podczas warsztatów będzie można zobaczyć łaziki marsjańskie w akcji, ocenić ich możliwości i dowiedzieć się do czego mogą być używane.

Maciej Rećko  — absolwent Automatyki i Robotyki na Politechnice Białostockiej, członek zespołów budujących łaziki marsjańskie na prestiżowe zawody Univeristy Rover Challenge i zwycięzca tego międzynarodowego konkursu w 2014 roku z robotem Hyperion 2. Obecnie jest doktorantem, w swojej pracy naukowej specjalizuje się w zdalnym sterowaniu manipulatorów.

Wojciech Półtorak — absolwent Automatyki i Robotyki na Politechnice Białostockiej oraz Zespołu Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego nr 2 w Białymstoku. Od 2013 zaangażowany w działania związane z Kołem Naukowym Robotyków. Obecnie pracownik Politechniki Białostockiej.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 16.09 – 19.11.2017
  Hubert Czerepok
  Początek

  Wystawa składa się z trzech instalacji wideo. Pierwsza z nich to trzykanałowa projekcja zrealizowana na miejscu wykopalisk w Karahan Tepe w Turcji, gdzie odkryto najstarsze miejsce kultu datowane na 10 tysięcy lat przed naszą erą, uważanego za kolebkę osadnictwa. Jeszcze przed rewolucją neolityczną, czyli przed początkiem rolnictwa i hodowli zwierząt, z połączonych ścianami słupów megalitycznych powstały tam owalne struktury. W sferze domysłów pozostaje, jaka cywilizacja zdołała tego dokonać, kim byli ludzie, którzy zasypali sanktuarium 1500 lat później i dlaczego.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 30.11 (ŚR) 18:00
  Spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Kobiety z obrazów. Polki"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grupa osób w białej przestrzeni wystawy
  03.12 (SOB) 17:00
  MARIOLA PRZYJEMSKA. CONSUMPTION, CONSTRUCTION AND MELANCHOLY
  Saturday Art Walk
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 04.12 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 09.12 (PT) 00:00
  Wokół wystawy Romantyzm i romantyczność w sztuce polskiej XIX–XX wieku (1975)
  Konferencja naukowa
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta