Pokaz łazików marsjańskich towarzyszący wystawie Huberta Czerepoka | Warsztaty rodzinne

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
bilety: 18 zł (bilet rodzinny), zbiórka w holu głównym, obowiązują zapisy

godz. 15: dzieci w wieku 7-10 lat
uwaga: posiadanie karnetu rodzinnego nie zwalnia z zapisywania się na zajęcia
zapisy: poprzez formularz poniżej

Na wystawie Hubert Czerepok. Początek prezentowana jest instalacja wideo zrealizowana w miejscu wykopalisk w Göbekli Tepe w Turcji. Odkryto tam świątynię datowaną na 10 tysięcy lat przed naszą erą. Artysta sfilmował miejsce wykopalisk z wykorzystaniem trzech łazików marsjańskich skonstruowanych przez naukowców z Politechniki Białostockiej.

O konstruowaniu robotów i ich pierwotnym przeznaczeniu, przygotowaniach na wyprawę do Turcji, a także o realizacji filmu opowiedzą Wojciech Półtorak i Maciej Rećko. Podczas warsztatów będzie można zobaczyć łaziki marsjańskie w akcji, ocenić ich możliwości i dowiedzieć się do czego mogą być używane.

Maciej Rećko  — absolwent Automatyki i Robotyki na Politechnice Białostockiej, członek zespołów budujących łaziki marsjańskie na prestiżowe zawody Univeristy Rover Challenge i zwycięzca tego międzynarodowego konkursu w 2014 roku z robotem Hyperion 2. Obecnie jest doktorantem, w swojej pracy naukowej specjalizuje się w zdalnym sterowaniu manipulatorów.

Wojciech Półtorak — absolwent Automatyki i Robotyki na Politechnice Białostockiej oraz Zespołu Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego nr 2 w Białymstoku. Od 2013 zaangażowany w działania związane z Kołem Naukowym Robotyków. Obecnie pracownik Politechniki Białostockiej.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 16.09 – 19.11.2017
  Hubert Czerepok
  Początek

  Wystawa składa się z trzech instalacji wideo. Pierwsza z nich to trzykanałowa projekcja zrealizowana na miejscu wykopalisk w Karahan Tepe w Turcji, gdzie odkryto najstarsze miejsce kultu datowane na 10 tysięcy lat przed naszą erą, uważanego za kolebkę osadnictwa. Jeszcze przed rewolucją neolityczną, czyli przed początkiem rolnictwa i hodowli zwierząt, z połączonych ścianami słupów megalitycznych powstały tam owalne struktury. W sferze domysłów pozostaje, jaka cywilizacja zdołała tego dokonać, kim byli ludzie, którzy zasypali sanktuarium 1500 lat później i dlaczego.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 27.03 – 28.03.2023
  Beethoven — pomiędzy Wschodem a Zachodem
  26. Międzynarodowe Sympozjum Muzykologiczne
  Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
 • Kadr z animacji, postaci ludzkie przypominające kukiełki trzymają nad głowami daszki domków.
  06.04 (CZW) 18:30
  Stasys Eidrigevičius !Reakcje
  Spotkanie z artystą i projekcja animacji Dobranocka w reżyserii Daniela Szczechury
  Zachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowejZachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowej