"Jeżyk we mgle", "Bajka nad bajkami", "Watership Down (Wzgórze królików)"
Pokaz filmów

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Pokaz filmów towarzyszący wystawie Adoracja słodyczy

 • Jeżyk we mgle
  reż. Jurij Norsztein
  ZSRR, 1975, 11 min
 • Bajka nad bajkami
  reż Jurij Norsztein
  ZSRR, 1979, 30 min
 • Watership Down (Wzgórze królików)
  reż. Martin Rosen
  Wielka Brytania, 1978, 101 min

Jeżyk we mgle

Film opowiada historię małego Jeżyka, który wyrusza w drogę, aby odwiedzić  swojego przyjaciela Niedźwiadka. Podczas wędrówki przez las trafia w gęstą mgłę i gubi się. We mgle odkrywa tajemniczy, fascynujący i straszny zarazem świat, który poznaje wszystkimi zmysłami. Film otrzymał wiele międzynarodowych nagród filmowych, a obecnie uważany jest z klasykę animacji rosyjskiej. W Kijowie powstał nawet pomnik Jeżyka we mgle…

Bajka nad bajkami

Film powstał w 1979 roku, został nagrodzony na wielu międzynarodowych festiwalach i stał się słynny na całym świecie. W latach osiemdziesiątych uznano wręcz, że jest to najlepsza animacja wszechczasów…
Scenariusz filmu napisany przez Ludmiłę Pietruszewską został oparty na wspomnieniach z dzieciństwa Jurija Norszteina. W film wmontowano zdjęcia miejsc, w których dorastał reżyser. Bajka nad bajkami jest opowieścią o wojnie widzianej oczami dziecka, wielowątkową historią, utkaną z przeplatających się obrazów mówiącą również o historii, pamięci i zacierających się wspomnieniach.

Watership Down

Watership Down (Wzgórze królików) to animowana adaptacja słynnej powieści Richarda Adamsa. Opowiada historię grupy królików, które wyruszają w wędrówkę w poszukiwaniu miejsca na nową osadę. Pozostanie w dotychczasowym miejscu oznacza zagładę ze strony ludzi i postępującej cywilizacji. Podróż okaże się wieść przez wrogi i nieznany świat, pełen niebezpieczeństw i okrucieństwa. Film adresowany jest do widzów dorosłych. Mimo iż króliki sprawiają wrażenie słodkich i niewinnych, to obraz przepełniony jest scenami ukazującymi bezlitosny świat, w którym żyją. Na podstawie książki powstał znany również polskiej publiczności serial telewizyjny (1999-2000) współprodukowany przez reżysera filmu, Martina Rosena. Obecnie BBC pracuje nad nową ekranizacją powieści Adamsa. Ikoniczną okładkę do pierwszego wydania książki stworzyła brytyjska rysowniczka Pauline Baynes, znana głównie z ilustracji do książek Tolkiena oraz Opowieści z Narni C.S. Lewisa.

Filmy w oryginalnej wersji językowej z napisami w języku polskim.

Pokaz filmów Jurija Norszteina dzieki Rosyjskiemu Ośrodkowi Nauki i Kultury w Warszawie

 

sala multimedialna
wejście od ul. Burschego
wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 20.12.2014 – 01.02.2015
  Adoracja słodyczy

  Prezentowana w Zachęcie wystawa została zaibnspirowana twórczością zmarłej w 2006 roku Krystiany Robb-Narbutt – malarki, rysowniczki, autorki instalacji i ulotnych obiektów – oraz tytułem jej niezrealizowanej idei wystawy Adoracja słodyczy.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Grupa osób stojąca w zaciemnionym pomieszczeniu przed projekcją filmową
  21.08 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Pomarańczowe rzeźby w przestrzeni galerii. Okręgi z metalu na tyczkach
  21.08 (ND) 12:30
  Totem dla (nie)pogody
  Warsztaty rodzinne (godz. 12.30 i 15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta