Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców
Pokaz dokumentu Izy Rutkowskiej oraz dyskusja z udziałem artystki

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Po projekcji zapraszamy na duskuję z artystką.

uczestnicy duskusji: Iza Rutkowska - artystka, Bogusław Machalski - bohater filmu i mieszkaniec podwórka, Jacek Grunt-Mejer - specjalista ds rewitalizacji Pragi, Hanna Wróblewska - dyrektor Zachęty

Film Izy Rutkowskiej Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców  pokazuje życie na podwórku, na którym kilka lat wcześniej pojawił się siedmiometrowy jeż.

Artystka chodząc od drzwi do drzwi, opowiadała o projekcie, nierzadko spotykając się z niedowierzaniem, czasem negatywnymi reakcjami i hasłem, że bardziej niż dmuchany jeż przydałyby się chodniki. Z czasem jednak lokatorzy zaczęli uczestniczyć w spotkaniach i warsztatach organizowanych wokół przeskalowanej zabawki. „Mieszkańcy nauczyli mnie, że najpiękniejszą rzeczą, jaką może dać im artysta, jest zainteresowanie ich światem, uwaga na ich problemy, swój czas i serdeczność. I to wystarczy, żeby otworzyli przed nim swój świat — czasami brutalny, ale dużo ciekawszy i piękniejszy niż sam mógłby stworzyć. A z budowania tej relacji może powstać dzieło, które wzrusza i ma realny wpływ na życie na podwórku” — podkreśla Iza Rutkowska.

Artystka pierwszy raz pojawiła się na podwórku przy ulicach Mierniczej, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej latem 2015 roku. Wtedy rozpoczynała współpracę z Europejską Stolicą kultury i projektem Wrocław — wejście od podwórza. Na początku część mieszkańców zintegrowała się wokół jeża. W kolejne wakacje dzieciaki z podwórka pojechały z jeżem na kolonie do Ośrodka Rehabilitacji Jeży w Kłodzku. Środki na wyjazd artystka wspólnie z mieszkańcami zebrała w akcji crowdfundingowej. Po powrocie z kolonii zorganizowała konkurs na realizację pomysłu służącego wspólnocie. Pojawiło się wiele lokalnych inicjatyw oraz film, który opowiada o tym, co z integracji wyniknęło.

Film powstał w ramach projektu Wrocław - wejście od podwórza będącego elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury WROCŁAW 2016. Produkcja: Biuro Festiwalowe Impart Wrocław 2016. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Iza Rutkowska — polska artystka, założycielka Fundacji Form i Kształtów. Jej działania z pogranicza architektury, designu i performansu skupiają się na nadawaniu nowych form i kształtów przestrzeni publicznej. Angażują społeczności lokalne i często uzyskują rozgłos międzynarodowy. Realizowała projekty we współpracy z Zachętą  — Narodową Galerią Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Instytutem Adama Mickiewicza, Narodowym Centrum Kultury, Centrum Nauki Kopernik, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Łazienkami Królewskimi, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Ochrony Środowiska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bolonii, Galerią Narodową w Dżakarcie. Współpracuje z samorządami miast, wieloma organizacjami pozarządowymi, domami kultury oraz galeriami sztuki w kraju i za granicą. Jej instalacje oraz projekty prezentowane były między innymi w Czechach, Brazylii, Włoszech, Portugalii, Austrii czy Indonezji. W 2011 roku została nominowana do tytułu Człowieka Roku plebiscytu Wdechy Gazety Wyborczej. O jej działaniach pisały m.in. „Corriere della Sera”, „La Reppublica”, „Designboom”, „Cut Magazine”, „Przekrój”, „Polityka”, „Przegląd”, „Architektura” czy „Wysokie Obcasy”.

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Małe ceramiczne gwiazdki w szarym kolorze rozsypane na białym tle
    09.05 (CZW) 15:30
    Gwiazdą w mur
    Warsztaty dla licealistów z Pawłem Olszczyńskim
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 09.05 (CZW) 18:00
    Życie obiektów
    Pokaz filmu „The Heat Treatment” oraz dyskusja z udziałem Moniki Stobieckiej, Michaliny Sobierajskiej i Jakuba Depczyńskiego
    Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
  • kolorowe zdjęcie; kadr otwartych białych drzwi na sali wystawowej, za drzwiami monumentalna metalowa instalacja ze zespawanych elementów w kolorach żółtym, niebieskim, czerwonym i zielonym układających się w geometryczne struktury
    10.05 (PT) 17:00
    Zachęta miga!
    Oprowadzanie na wystawie „Datament” w polskim języku migowym
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • ALT: kolorowe zdjęcie; bliski kadr, monumentalna metalowa instalacja ze zespawanych elementów w kolorach żółtym, niebieskim, czerwonym i zielonym układających się w geometryczne struktury.
    11.05 (SOB) 12:30
    Sztuka dostępna
    Spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących na wystawie „Datament”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Kadr z filmy Sploty
    11.05 (SOB) 13:00
    Sploty
    PRZEDPREMIEROWY POKAZ FILMU | SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ WOJTYNĄ-DROUET
    Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
  • Fragment mozaiki oświetlonej słońcem
    12.05 (ND) 13:00
    Wizyta w rodzinnej pracowni Grześkiewiczów
    Oprowadzanie Doroty Grześkiewicz
    Pracownia Grześkiewiczów, ul. Zachodnia 13, ŁomiankiPracownia Grześkiewiczów, ul. Zachodnia 13, Łomianki
  • Grafika promocyjna
    18.05 (SOB) 22:00
    Tour Głuchych w Noc Muzeów
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta