Podmiot liryczny i zmagania z pamięcią
Spotkanie z Joanną Kinowską i Martą Zgierską w Miejscu Projektów Zachęty

Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny

Na wystawie Marty Zgierskiej Ze wszystkich stron prezentowane są jej fotografie z różnych cykli. Sama autorka pisze: „Nadaję wątkom osobisty rys, często stawiając siebie w roli obiektu performatywnych działań”.

Joanna Kinowska porozmawia z artystką o jej warsztacie pracy. Zastanowi się też, jakie są możliwości odbioru i interpretacji jej dzieł. 

Cindy Sherman o swoim najsłynniejszym cyklu prac Untitled Film Stills (1977–1980), w którym wcielała się w różne kobiece bohaterki, mówiła: „Bardzo się boję, że zostanę źle zinterpretowana — ludzie pomyślą, że te zdjęcia są o mnie, że jestem naprawdę próżna i narcystyczna”. Fotografia przez swoją bezpośredniość, dzięki doświadczeniu widza w posługiwaniu się „przezroczystym” obrazem, ułatwia zerojedynkową interpretację. Czy możemy utożsamiać autorkę z modelką? Czy zabronione przez nauczycieli języka polskiego utożsamianie podmiotu lirycznego z autorem jest w tym przypadku możliwe? 

Joanna Kinowska i artystka porozmawiają także o możliwości zastępowania pamięci obrazem — obrazem niepoświadczającym zdarzenia, ale stworzonym i wywołanym później.

W czasie spotkania będzie także okazja do zapoznania się z książkami fotograficznymi Marty Zgierskiej. 


Joanna Kinowska – historyczka sztuki specjalizująca się w fotografii, niezależna kuratorka, fotoedytorka, autorka i fotografka. Pracuje w Służewskim Domu Kultury jako kierownik ds. edukacji kulturalnej. Bywa jurorką konkursów, recenzentką przeglądów portfolio, prowadzi warsztaty dla profesjonalistów Myślenie fotografią. Założycielka bloga Miejsce fotografii. Współpracuje z Przekrój.pl, Fotopolis, Digital Camera Polska oraz „Kwartalnikiem Fotografia”. Współorganizatorka konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Członkini RAV.A Stories.

Marta Zgierska – artystka wizualna. Ukończyła fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi, filologię polską oraz komunikację społeczną na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, aktualnie doktorantka tej uczelni. Jej debiutancki cykl Post zdobył prestiżową nagrodę Prix HSBC pour la Photographie w Paryżu (2016). Wielokrotna stypendystka, laureatka nagród i autorka międzynarodowych wystaw. Reprezentowana przez Gowen Contemporary w Genewie. Redaktorka naczelna magazynu „Postmedium”.

W swojej praktyce artystycznej porusza tematykę traumy, doświadczeń granicznych i związanych z nimi napięć. Nadaje tym wątkom osobisty rys, często stawiając siebie w roli obiektu performatywnych działań. Pracuje z własnym ciałem, obiektami i przestrzenią. Obecnie zgłębia temat  słabości i wycofania, poszukując sposobu na opisanie alternatywnych wrażliwości w kontekście nadmiaru bodźców i rosnącego wyczerpania społeczeństwa.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 29.09.2023 – 07.01.2024
  Marta Zgierska
  Ze wszystkich stron

  W dniu otwarcia, artystka obecna będzie na wystawie od godz. 17:00. W fotografiach Marty Zgierskiej wciąż powraca pytanie o status kobiety – jako podmiotu i przedmiotu przedstawienia, a także o kondycję współczesnego człowieka w ogóle. W swojej praktyce artystycznej porusza tematykę traumy, doświadczeń granicznych i związanych z nimi napięć. Artystka nadaje tym wątkom osobisty rys, często stawiając siebie w roli obiektu performatywnych działań.

  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 18.06 (WT) 18:00
  Pierwsze spotkanie Zachętowego Klubu Książki
  Dlaczego nie było wielkich artystek?
  Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
 • 19.06 (ŚR) 18:00
  Anatomia relacji z naturą
  Lekcja biologii z Jędrkiem Owsińskim
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • 20.06 (CZW) 18:00
  Estetyka niepełnosprawności
  Promocja książki Tobina Siebersa
  Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
 • 21.06 (PT) 12:15
  Patrzeć/Zobaczyć
  Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie Łzy szczęścia
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 19.07 – 20.07.2024
  Nawłociowisko | Ćwiczenia na gniew
  Warsztat ruchowy, rozmawianie, ćwiczenia na uważność
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta