Pocztówka z Zachęty. Warsztaty dźwiękowe
Wielozmysłowo — seria wydarzeń dostępnych

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona

Wydarzenie może zostać udostępnione również dla osób niewidomych i opatrzone audiodeskrypcją. Prosimy o zaznaczenie przy zapisach potrzeby zapewnienia osoby audiodeskrybującej lub/i asystującej.

prowadzenie: Hubert Wińczyk
czas trwania: godz. 16–19 (w trakcie przewidziana przerwa)
obowiązują zapisy:
m.nowak@zacheta.art.pl

zbiórka przed Zachętą, wydarzenie na placu Małachowskiego i w sali kinowej Zachęty

Podczas warsztatów uczestnicy wybiorą się na spacer po placu Małachowskiego, wsłuchując się w dźwięki gmachu Zachęty i otaczającego go miasta. Za pomocą odpowiedniej technologii (mikrofonów kierunkowych i kontaktowych oraz rekorderów) odszukają i zarejestrują dźwięki ilustracyjne. Nagrania terenowe posłużą udźwiękowieniu wybranych prac z kolekcji Zachęty. W efekcie wspólnie stworzymy pocztówkę dźwiękową Zachęty i placu Małachowskiego. Spotkanie wzbogacone zostanie o audiodeskrypcję dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Przez warsztat i zagadnienie foley artist przeprowadzi uczestników Hubert Wińczyk, poznański artysta dźwiękowy, performer, improwizator, multi-nieinstrumentalista.

Hubert Wińczyk – absolwent Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (dyplom magisterski w Pracowni Wideo prof. Marka Wasilewskiego, dyplom licencjacki w Pracowni Audiosfery prof. Leszka Knaflewskiego). Wcześniej studiował także filozofię i kulturoznawstwo. W swojej działalności eksploruje alternatywne źródła dźwięku, odpadki, manipulacje skojarzeniami, nagrania terenowe, głos, zabawki, elektronikę, zjawiska rezonansu, skrajnie niskie i skrajnie wysokie częstotliwości. Od 2009 roku prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży na temat aktywnego słuchania dźwięków otoczenia, nagrań terenowych i ekologii akustycznej. W trakcie zajęć tworzy z uczestnikami słuchowiska, instalacje audio oraz dźwiękowe gry terenowe i upowszechnia dawne techniki nagrywania. Wykorzystuje swoje doświadczenie z dziedziny sztuki dźwięku na polu edukacji.

Więcej o cyklu Plac Małachowskiego 2021: Wielozmysłowo 

Jak prowadzić dialog i tworzyć wspólnotę pomimo barier sensorycznych,  językowych czy kulturowych? Wielozmysłowo to seria dostępnych wydarzeń wynikających z szerokiego postrzeganiu przestrzeni placu Małachowskiego i szukania w nim inspiracji dla różnych gatunków sztuki. Będziemy odwoływać się do percepcji słuchowej i wizualnej, lecz zapewne w czasie wydarzeń nie zabraknie angażowania innych zmysłów.

Zapraszając do działań osoby słyszące i widzące, jak i osoby z niepełnosprawnością wzroku oraz środowisko Głuchych, prześledzimy wielozmysłowe bodźce, jakich dostarcza nam plac i otoczenie Zachęty, aby dać wyraz naszym emocjom, nastrojom, myślom. Przekonamy się, że komunikacja, nie musi być domeną języka fonicznego, a ekspresja ciała, ukryty w przestrzeni dźwięk oraz ślady historii to nośniki ważnego przekazu i elementy, na które powinniśmy pozostać uważni.

Zachęcamy do udziału zarówno w całym cyklu, jak i w pojedynczych wydarzeniach. Obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.

Program zrealizowany dzięki wsparciu:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 07.07 – 07.08.2021
  Plac Małachowskiego 2021: Rozszczelnianie

  Rozszczelnianie struktur i systemów, pojawianie się szczelin pozwalających przedostać się głębiej w miejsca pozornie niedostępne oznacza zwrócenie uwagi na rzeczy niewidoczne, marginalizowane czy ukrywane. Stanowi to ramę dla działań artystycznych i edukacyjnych, które odbędą się w tym roku w ramach cyklicznego letniego programu Zachęty Plac Małachowskiego.

  plac Małachowskiego (przed Zachętą)plac Małachowskiego
Powiązane materiały
 • Grafika obiektu: Pocztówka dźwiękowa z Zachęty i Placu Małachowskiego
  mediateka / filmy
  Pocztówka dźwiękowa z Zachęty i Placu Małachowskiego
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • zdjęcie, widok sali wystawowej
  21.04 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie. Dziecko z opiekunem na schodach kolorowej instalacji z metalowych rurek
  21.04 (ND) 12:30
  Instalacja – jak możemy bawić się przestrzenią?
  Warsztaty rodzinne
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • czarno-białe zdjęcie, wnętrze dworca Warszawa Śródmieście
  21.04 (ND) 12:30
  Ceramika na dworcu Warszawa Śródmieście
  Spacer architektoniczny z Tomaszem Fudalą
  pawilony wejściowe dworca Warszawa Śródmieściepawilony wejściowe dworca Warszawa Śródmieście