Po co prowadzić badania interdyscyplinarne? Uwagi archeologa i historyka.
Wykład towarzyszący wystawie Huberta Czerepoka

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Współczesna nauka deklaratywnie określana jest jako charakteryzująca się przekraczaniem granic oraz dyscyplin naukowych, natomiast intensywny rozwój metod badawczych i technologii pozwalają sformułować świeże, odmienne od dotychczasowego podejście do problemów badawczych. Interdyscyplinarność zatem powinna umożliwiać wydostanie się poza swoją dziedzinę, torować drogę do wypłynięcia na szersze wody metodologiczne. Modna wieloaspektowość studiów wkroczyła również do nauk humanistycznych, np. archeolog śmiało sięga po zdobycze chemii, biologii czy fizyki. Warto jednak zastanowić się, czy interdyscyplinarność badań zawsze oznacza interdyscyplinarność wiedzy, która w ich efekcie jest generowana. Czy może mimo wysiłków nadal służy ona tylko jednej gałęzi nauki?

prowadzenie: dr Roksana Chowaniec i dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano

Łukasz Niesiołowski-Spanò — historyk zajmujący się głównie dziejami starożytnej Palestyny. Pracuje w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Kierował m.in. interdyscyplinarnym projektem badawczym Egea i Lewant na przełomie epoki brązu i żelaza (NPRH, MNiSW). Autor m.in. książki Dziedzictwo Goliata. Filistyni i Hebrajczycy w czasach biblijnych (2012).

Roksana Chowaniec — adiunkt w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2009 roku prowadzi pierwsze polskie interdyscyplinarne badania archeologiczne na Sycylii, w obrębie starożytnego miasta Akrai. Bada antyczną kulturę materialną, ale podejmuje także zagadnienia związane z rekonstrukcją środowiska naturalnego, krajobrazu czy diety. Jest kierownikiem kilku grantów MNISW i Narodowego Centrum Nauki, m.in. Na rubieżach Syrakuz. Multidyscyplinarne studia nad starożytnym ośrodkiem Akrai/Acrae, płd-wsch. Sycylia, a także koordynatorem grantu UE Erasmus+. Współpracuje naukowo m.in. z uniwersytetami w Katanii, Salento, Messynie, Barcelonie, Kalmarze, Rzymie, Atenach i Rethymno. Stypendystka Römisch-Germanische Kommission, Deutscher Akademischer Austauschdienst czy Bogliasco Foundation. Od lat zajmuje się również edukacją i popularyzacją dziedzictwa archeologicznego, współpracowała z Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 16.09 – 19.11.2017
  Hubert Czerepok
  Początek

  Wystawa składa się z trzech instalacji wideo. Pierwsza z nich to trzykanałowa projekcja zrealizowana na miejscu wykopalisk w Karahan Tepe w Turcji, gdzie odkryto najstarsze miejsce kultu datowane na 10 tysięcy lat przed naszą erą, uważanego za kolebkę osadnictwa. Jeszcze przed rewolucją neolityczną, czyli przed początkiem rolnictwa i hodowli zwierząt, z połączonych ścianami słupów megalitycznych powstały tam owalne struktury. W sferze domysłów pozostaje, jaka cywilizacja zdołała tego dokonać, kim byli ludzie, którzy zasypali sanktuarium 1500 lat później i dlaczego.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • mediateka / audio
  Hubert Czerepok. Początek
  Po co prowadzić badania interdyscyplinarne? Uwagi archeologa i historyka. Wykład towarzyszący wystawie
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 30.11 (ŚR) 18:00
  Spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Kobiety z obrazów. Polki"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grupa osób w białej przestrzeni wystawy
  03.12 (SOB) 17:00
  MARIOLA PRZYJEMSKA. CONSUMPTION, CONSTRUCTION AND MELANCHOLY
  Saturday Art Walk
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 04.12 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 09.12 (PT) 11:00
  Wokół wystawy Romantyzm i romantyczność w sztuce polskiej XIX–XX wieku (1975)
  Konferencja naukowa
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta