Płaskorzeźba. Między cieniem i półcieniem
Warsztaty rzeźbiarskie towarzyszące wystawie Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy, liczba miejsc ograniczona

godzina: 10
czas trwania: ok. 2-3 godziny
miejsce: sala warsztatowa
wiek uczestników: od 16 roku życia
liczba miejsc: 20 osób
zapisy: formularz na dole strony
informacja merytoryczna: 

Zajęcia rzeźbiarskie w nawiązaniu do założeń artystycznych i ideowych wywodzących się z wartości humanistycznych w sztuce Adolfa Ryszki. Warsztaty kierowane są do młodzieży, szkół średnich oraz dorosłych.


Prof. dr hab. Joanna Bebarska – studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w pracowni doc. Barbary Bieniulis-Strynkiewiczowej. Dyplom w 1979r. Od roku 1980 pedagog UMK. W roku 1981 odbyła staż asystencki u prof. Zofii Demkowskiej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tytuł naukowy profesora otrzymała w roku 2002. Od 1998r.prowadziła Pracownię Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Małgorzata Wojnowska-Sobecka – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych na kierunku Rzeźby Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom uzyskała w pracowni rzeźby prof. Adolfa Ryszki w 1984 r. Nauczyciel dyplomowany. Prowadzi pracownię rzeźby i ceramiki w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. Prace w dziedzinie rzeźby i ceramiki. Zajmuje się również projektowaniem graficznym. W 2013 roku otrzymała odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Udział w 6 wystawach międzynarodowych i zagranicznych a także w ponad 20 ogólnopolskich i środowiskowych w tym 2 wystawach indywidualnych. Udział w wielu plenerach międzynarodowych i ogólnopolskich. Organizatorka ogólnopolskich plenerów rzeźbiarskich dla młodzieży liceów plastycznych.

Formularz zgłoszeniowy


Dziękujemy. Formularz został wysłany.
Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 25.08 – 29.10.2023
  Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień

  Wystawa jest rodzajem eseju wskazującego metafory czasu aktualnego dostrzegalne w sztuce Adolfa Ryszki (1935–1995). Należał on do prekursorów nowej figuracji w sztuce, nurtu rozwijającego się równolegle do nowej fali w filmie i literaturze. Ekspozycja obejmuje wybór słynnych realizacji Ryszki oraz jego nieznanych prac, a także grupę rzeźb kameralnych, wchodzących w rezonans z zagadnieniami organiczności czy z pojęciami takimi jak niesamowitość, permutacje, wariacyjność, imaginizm. Rzeźbiarz wypracował oryginalną ikonosferę, m.in. interpretując procesy atrofii, łącząc wyraz tragiczny z witalnym, jakby w nieodsłownych dialogach z wyobrażeniami kalekich ofiar wojen Pietera Bruegela Starszego.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 31.05 (PT) 17:00
  Wosk i pigment. Warsztaty malarskie z enkaustyki
  Warsztaty dla dorosłych
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 04.06 (WT) 17:00
  Od koncepcji do odbitki. Jak stworzyć linoryt?
  Warsztaty dla dorosłych
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 06.06 (CZW) 15:00
  Fotogramy. Cyjanotypia na placu Małachowskiego
  Warsztaty dla dorosłych
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Widok wystawy
  06.06 (CZW) 18:00
  O czułości
  Oprowadzanie autorskie po wystawie „Trofia”
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ