Piramida zwierząt. Ćwiczenia z relacji
Otwarte warsztaty dla młodzieży i dorosłych

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, obowiązują zapisy

04

prowadzenie: Anna Owsiany
miejsce: sala warsztatowa Zachęty

liczba miejsc: 20
przedział wiekowy: od 15 roku życia 
zapisy: formularz na dole strony

Katarzyna Kozyra jest jedną z najważniejszych reprezentantek nurtu sztuki krytycznej rozwijającego się w Polsce po 1989 roku. W swoich pracach narusza społeczne tabu, eksplorując problematykę związaną m.in. z ciałem, jego starzeniem się, śmiertelnością i podatnością na chorobę. Piramida zwierząt to jej praca dyplomowa. Instalacja składa się z czterech wypreparowanych zwierząt ustawionych jedno na drugim. Rzeźbie towarzyszy film z rzeźni. 

Praca Katarzyny Kozyry nawiązuje do bajki braci Grimm „Czterej muzykanci z Bremy”, opowiadającej o zwierzętach poszukujących lepszego życia bez ludzi. Artystka przywołuje baśń, jednocześnie analizując nasze relacje ze zwierzętami.

Kozyra w liście do redakcji „Gazety Wyborczej” wyjaśniała, że jej kompozycja „jest o śmierci generalnie i o śmierci tych konkretnych czterech zwierząt”. „Nie robiłam tego »dla dreszczyku« i z powodu indolencji warsztatowej. Zrobiłam to z wewnętrznej potrzeby postawienia pytania: czy odczuwamy jeszcze obecność śmierci, jedząc kotlety, stosując kosmetyki lub używając innych produktów pochodzenia zwierzęcego […]”. Piramida zwierząt mówi o hipokryzji społeczeństwa uznającego, że uśmiercanie zwierząt jest cywilizowane i uzasadnione, jeśli zaspokaja praktyczne potrzeby i jest przeprowadzone w sposób przemysłowy, poza zasięgiem wzroku konsumentów. 

Na warsztatach stworzymy własną pracę, która zobrazuje nasze podejście do relacji „człowiek a reszta świata”. Jak według nas ta relacja miałaby wyglądać?

Formularz zgłoszeniowy
Dziękujemy. Formularz został wysłany.
Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 08.06 – 15.09.2024
  Łzy szczęścia

  Wystawa pomyślana jest jako przestrzeń, w której równie ważną rolę jak prezentowane prace odgrywają aktywność publiczności i program performatywny. Zaproszeni artyści i artystki poprzez swoje działania wchodzą w dialog z wybranymi dziełami i wskazują na możliwość alternatywnego zwiedzania galerii. Program performatywny, podobnie jak choreografia wystawy, uwzględnia różne sposoby funkcjonowania w świecie i wrażliwość publiczności. Zachęca także do cielesnego doświadczania dzieł sztuki.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 21.07 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 28.07 (ND) 10:00
  Piknik pod Zachętą: premiera zina „nie widać mnie” nr 3
  Spotkanie z Plenum Osób Opiekujących Się
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 08.08 (CZW) 12:15
  Czy obieranie ziemniaków to sztuka?
  Otwarte warsztaty dla licealistów
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 10.08 (SOB) 12:15
  Obrazy ze snów. Warsztat z surrealizmu
  Otwarte warsztaty dla dzieci i młodzieży
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 24.08 (SOB) 12:15
  Miękkie, szorstkie, naturalne i sztuczne
  Otwarte warsztaty dla dzieci
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta