Ostatni piątek z Sandrą
czyli Zielona Noc

plac Małachowskiego (przed Zachętą)
wstęp wolny

07

Wspólnotowe całonocne performatywne spanie i czuwanie na Placu Małachowskiego.

godz. 20:15 Michał Ciesielski, Tratwy, działanie

„Dywan z traw i innych roślin do wykorzystania w przestrzeni miejskiej - przedłużenie zieleni, mały kawałek przyrody, dzięki któremu możemy poczuć się jak na łące. Od 24 lipca do 7 sierpnia, w każdy piątek zapraszam na publiczne tkanie z trawy na placu oraz dla chętnych na warsztaty z naciągania osnowy i tworzenia własnych gobelinów z roślin.”

godz. 20:15 Anna Bielawska, Antywaisting Live Act Error Bistro, performans

„Serdecznie zapraszam na Antywaisting Live Act produkcji Error Bistro. Error Bistro korzystając ze swojej wysokiej tolerancji na wstręt wykąpie się w śmietniku i wyłowi z niego to co znalazło się tam bez powodu, by przepisać to na wartości estetyczne. Nurkowanie w śmietniku jest glamour. Zapamiętaliśmy z Oliviera Twista, że na śmietnik jest się skazanym i śmietnikiem można być ukaranym za złe pochodzenie. Kompozycja spożywcza w śmietniku to nieuświadomiona pomyłka, fuzja witamin i wartości odżywczych, przymusowe zapomnienie niewygodnych i skazanych datą ważności na śmierć produktów spożywczych, które przez swoje etykietki stały się bardziej produktami niż spożywczymi. Wyobrażona niezdatność wynika z tego, że produkt dotknął zaczarowanej przestrzeni złego, ciemnego kontenera. Niezdatność do spożycia nie istnieje.

Zapraszam na performans gotowania eleganckich kompozycji smakowych z tego co akurat tego dnia Error Bistro znajdzie uratuje z Hali Mirowskiej.”

za mikserem: Michał Nowakowski
@Farmaison

za blenderem: Ania Bielawska

Uwaga! Powstałe dania nie będą przeznaczone do spożycia.

godz. 21:00 Anna Dziugieł, Turkuć: Brzydki, szkodliwy w polu owad, projekcja filmu
czas trwania: 20 min

„Moja mama opowiadała mi kiedyś, że widziała turkucia podjadka i że wyglądał jak kosmita. Postanowiłam sprawdzić czy to prawda i zrobiłam wideo (dokument, animacja, found footage, dźwięk) o tym tajemniczym, żyjącym pod ziemią owadzie. Film jest również zaproszeniem do przyjrzenia się złożonym międzygatunkowym relacjom ludzi i owadów, dawniej i dziś. Zwłaszcza w kontekście przyszłych wyzwań związanych z pozyskiwaniem żywności przez ludzi.”

scenariusz i reżyseria: Anna Dziugieł
montaż i animacja: Marek Lewoc
muzyka: Mateusz Pelc, Robert Prokopovich
lektor: Paweł Paczesny

godz. 21:30 Marcelina Gorczyńska, Sandra w trawie, projekcja filmu
czas trwania: 20 min

godz. 22:00 THE CURA, koncert
czas trwania: 30 min

„Czy muzyk może zaoferować nam nowe spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość? Czy może zabrać nas do swojego świata i pokazać nam każdy jego szczegół? A może powinien się zamknąć i zatańczyć dla nas, kiedy zażądamy rozrywki?”

open.spotify.com/artist

youtube.com/playlist

godz. 22:30 Tosia Leniarska i Lisa Suh, Czytanki z Poradnikiem Antyrasistowskim

„Usiądziemy na trawie przed Zachętą i będziemy sobie czytać teksty na głos. Wybrałyśmy czytanki lesbijskie, bo nam takich brakuje i antykapitalistyczne, bo trudno inaczej. Teksty będą głośne, ale będziemy czytać dosyć cicho. Każdy może przyjść, posłuchać i poczytać z nami, zostać z nami tylko chwilę lub na dłużej. Kółko czytelnicze jest częścią większego projektu o roboczej nazwie Poradnik Antyrasistowski, więcej informacji ujawnimy wkrótce.”

godz. 5:09 (8.08) Kamila Walendykiewicz, Planeta B, odcinek 5, performans dźwiękowy

link do audio pojawi się na wydarzeniu Sandra w trawie

„często myślę o rzeczach, na które nie mamy wpływu. o asteroidzie, która zmierza w kierunku naszej planety, o politykach, którzy mają dostęp do broni jądrowej, o wulkanach, które mogą wybuchnąć. o nieuchronnie zbliżającej się katastrofie ekologicznej. o tym, co będzie po nas, po epoce człowieka. po antropocenie. Czy uda nam się na czas odkryć planetę podobną do ziemi? czy może zbudujemy nową, swoja własną? czy jest możliwe żebyśmy wszyscy przenieśli się do komputera i istnieli tylko cyfrowo? a może staniemy się maszynami, hybrydami człowieka i wszechwiedzącego internetu? wiem, że nikt nie odpowie mi na te pytania, nikt nie jest w stanie przewidzieć tego co się wydarzy. dlatego postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce, skontrolować wszechświat i zbudować swoje własne uniwersum, które nie istnieje i prawdopodobnie nigdy istnieć nie będzie. myślę, że to co będzie w przyszłości jest nie do przewidzenia przede wszystkim dlatego, ze nasz mały biedny ludzki mózg nie byłby w stanie tego pojąć. mogę sobie gdybać, to dobra zabawa.”

od godz. 16:00 do zachodu słońca:

 • Barbara Dziubasik, Wspólne ukrywanie natrętnych myśli, działani

  „-W dawnych czasach, jeśli ktoś miał jakiś sekret, którym nie chciał się dzielić, to wiesz co robił?
  - Nie mam pojęcia.
  - Szedł w góry, wybierał drzewo, wycinał w nim dziurę i szeptał sekret do dziury. Następnie zalepiał ją błotem. Zostawiał go tam na zawsze.”
  „In the Mood for Love”, 2000, reż. Wong Kar-Wai

  Plac Małachowskiego stanie się przestrzenią, w której będzie można się uwolnić od natrętnych myśli. Zapraszam na medytację i wyciszenie się przy dźwiękach miasta. Drzewo będzie nam towarzyszyć i pomagać w medytacji. 

  Odbędą się cztery sesje medytacyjne o godzinie 16:00, 17:00, 18:00 i o 19:00. Medytację rozpoczynać i kończyć będzie dźwięk dzwonków. Czas trwania jednej sesji: 20 min
   
 • Kinga Dobosz i Tomek Paszkowicz, Domki dla owadów, obiekty

  „Domki dla owadów są zaprojektowane tak, aby były bezpiecznym schronieniem dla pszczół miodnych, murarek, trzmieli i innych. Dlaczego? W naturalnych warunkach, niezachwianych przez ingerencję człowieka, panuje równowaga. Jednak dzisiejsza rzeczywistość jest daleka od równowagi. Antropocentryczny świat coraz szybciej płonie. Naszym działaniem chcemy zwrócić uwagę na myślenie holistyczne o naszym otoczeniu, z poszanowaniem dla każdego mieszkańca naszej planety. Od godz. 16 można przyjść na plac żeby porozmawiać o owadach i budowaniu dla nich domków.”
   
 • Adam Kozicki, Na co ptakom dywany?, działanie

  „Projekt zrodził się z refleksji nad innymi realizacjami, które łączyły przestrzeń Zachęty z zielenią Placu Małachowskiego. W swojej pracy łączę fragmenty znalezionych dywanów w patchwork, którym pokryję asfalt przed wejściem do galerii. Miękkość trawnika kojarzoną z przyjemnością w przestrzeni publicznej, łączę z miękkością prywatnego dywanu. Udomawiając dywanem asfalt przed Zachętą pozostawiam w nim otwory – chcąc uszanować zwyczaje lokalnych ptaków, które korzystają z kałuż jako poidełek i kąpielisk.
   
 • Grupa Obiektowa, działania rzeźbiarskie

  Kamila Falęcka, Marcelina Gorczyńska i Piotr Kowalski, Pola Gadowska, Piotr Mlącki, Kamila Walendykiewicz,

  „Grupa obiektowa ma na celu budowanie obiektów, które będą zarazem użytkowe i bezużyteczne. Budujemy z tego, co znaleźliśmy i zdajemy się na los. Z tygodnia na tydzień obiektów przybywa. Dobudowujemy rzeczy, które mogą się przydać i liczymy na to, że w ostatni piątek zaprezentujemy zestaw przedmiotów, które będą wypadkową naszych potrzeb lub ich braku.”

od godz. 20:28

 • Tarot dla ludzi i artystów. Co piątek u Piotrka Mląckiego

Instalacja stała:

 • Maja Janczar, Drzewa, instalacja

  „Rozpoczął się czas naprawiania szkód wyrządzonych naturze przez człowieka. Chciałabym na przykładzie obecności drzew w przestrzeni miejskiej zastanowić się nad tym w jaki sposób naprawiamy swoje błędy. Czy nie robimy tego za szybko? Czy potrzebujemy w tym pomocy? Czy towarzyszy temu wystarczający namysł? Czy nasze błędy może za nas naprawić ktoś inny? Przy wsparciu instytucji wprowadzam do przestrzeni miejskiej pięć nowych drzew, będę się nimi opiekować do momentu zasadzenia w nowym miejscu.”

Program zrealizowany dzięki wsparciu:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 10.07 – 07.08.2020
  Sandra w trawie

  Przez najbliższe pięć tygodni w każdy piątek po zachodzie słońca plac Małachowskiego stanie się miejscem prezentacji prac studentek i studentów z pracowni gościnnej prowadzonej przez Dominikę Olszowy na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

  plac Małachowskiego (przed Zachętą)plac Małachowskiego
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 20.09 (ND) 11:00
  Joanna Piotrowska. Zaduch
  Oprowadzanie kuratorskie online
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 20.09 (ND) 12:30
  Joanna Piotrowska. Zaduch
  Oprowadzanie kuratorskie na żywo
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 22.09 (WT) 17:00
  Sztuka dostępna
  Spotkanie dla osób niewidomych na wystawie Moniki Sosnowskiej
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 10.10 (SOB) 16:00
  Modernistyczne osiedle społeczne
  Spacer towarzyszący wystawie Moniki Sosnowskiej
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 17.10 (SOB) 18:00
  Miejski targ
  Spacer towarzyszący wystawie Moniki Sosnowskiej
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta