Performans Master Control Project
Wernisaż wystawy Adolfa Ryszki Przestrzeń niesie cień

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Master Control Project prezentowany podczas wernisażu wystawy Adolfa Ryszki jest krótką formą teatralno-plastyczną mającą na celu zbudowanie „współczesnego” kontekstu dla twórczości artysty. Mnogość materialnych obiektów znajdujących się na ekspozycji, policzalnych i doświadczalnych zmysłowo to skondensowany zapis stanów świadomości rzeźbiarza. Każda praca tworzona w kontekście prezentowanych 72 rzeźb i 40 akwareli musi zawierać w sobie odpowiednią dozę szaleństwa i utopijnej naiwność do powstania. Logika performatywna pozwala na tymczasową interwencję w zastany świat, jednocześnie nie niszcząc jego struktury. Układ choreograficzny będzie próbą stworzenia autonomicznej płaszczyzny odczuwania dla odbiorcy, osadzonej w systemie gestów, sytuacji i symboli. Koncepcja realizowana będzie przez kolektyw polsko-włoski Clarisse Falco i Krystiana Jarnuszkiewicza.


Clarisse Falco (ur. 1995, Genua). Ukończyła sztuki wizualne i studia kuratorskie w Nuova Accademia di Belle Arti (NABA). Jako artystka wizualna i performerka pracuje nad zagadnieniami związanymi z ciałem, koncentrując się na jego kondycji i relacji z elementami mechanicznymi. Jej prace wywodzą się z idei ciała pojmowanego jako maszyna, które zostaje pozbawione swojego wyglądu, aby stać się silnikiem i przekładnią czy inną częścią mechaniczną. W działaniach performatywnych binaryzm maszyna–ciało wyraża się poprzez automatyczny gest performerów, jakby uwięzionych w pętli czasu, która jest zawsze taka sama.

Krystian Jarnuszkiewicz to polski artysta multimedialny działający głównie w obszarze malarstwa i rzeźby. W 2019 roku ukończył Costume for Performance — University of the Arts London. Autor projektów i realizacji przestrzennych, kostiumów teatralnych i akcji performatywnych. Jego prace przedstawiają subiektywne i emocjonalne spojrzenie na ludzi, miejsca i środowisko, koncentruje się przede wszystkim na wyrażaniu osobistych, intymnych uczuć, które są przenoszone w szerszy kontekst psychologiczny.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 25.08 – 29.10.2023
  Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień

  Wystawa jest rodzajem eseju wskazującego metafory czasu aktualnego dostrzegalne w sztuce Adolfa Ryszki (1935–1995). Należał on do prekursorów nowej figuracji w sztuce, nurtu rozwijającego się równolegle do nowej fali w filmie i literaturze. Ekspozycja obejmuje wybór słynnych realizacji Ryszki oraz jego nieznanych prac, a także grupę rzeźb kameralnych, wchodzących w rezonans z zagadnieniami organiczności czy z pojęciami takimi jak niesamowitość, permutacje, wariacyjność, imaginizm. Rzeźbiarz wypracował oryginalną ikonosferę, m.in. interpretując procesy atrofii, łącząc wyraz tragiczny z witalnym, jakby w nieodsłownych dialogach z wyobrażeniami kalekich ofiar wojen Pietera Bruegela Starszego.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 31.05 (PT) 17:00
  Wosk i pigment. Warsztaty malarskie z enkaustyki
  Warsztaty dla dorosłych
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 04.06 (WT) 17:00
  Od koncepcji do odbitki. Jak stworzyć linoryt?
  Warsztaty dla dorosłych
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 06.06 (CZW) 15:00
  Fotogramy. Cyjanotypia na placu Małachowskiego
  Warsztaty dla dorosłych
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Widok wystawy
  06.06 (CZW) 18:00
  O czułości
  Oprowadzanie autorskie po wystawie „Trofia”
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ