Performans Marii Lemperk, Any Szopy i D. Kowalika
Wydarzenie towarzyszące wystawom „Z popiołów” oraz „Zza gór się słońce wznosi blade”

Zachęta / sale wystawowe
wstęp wolny

11

One Vivid Orange Wall (OVOW) to debiutujący duet artystyczny – Mariia Lempert (Mytrofanova) i Ana Szopa – łączący interdyscyplinarne praktyki obu artystek i performerek. Swą praktykę choreograficzną opierają na intuicji, głębokim i wzajemnym wsłuchiwaniu się w siebie, eksploracji procesu ciągłego stawania się, nieustannej przemiany. W swoich działaniach wykorzystują między innymi cielesność, muzykę noise (tworzoną na żywo przez D. Kowalika), ogień, błoto czy popiół.

W historycznych wnętrzach Zachęty urządzą tymczasowe laboratorium badania granic i relacji pomiędzy tym, co dyskursywne, a tym, co ucieleśnione. Ich działanie oparte jest na idei odpowiedzialności i siostrzeństwa, nadaje nowy wymiar pojęciu empatii w czasach wielokryzysu.

Przyjęte przez nie praktyki nawiązują do teorii filozofki Hélène Frichot, która podkreśla, że konwencjonalne postrzeganie czystości w architekturze i urbanistyce często prowadzi do wykluczenia i segregacji społecznej. Przywiązywanie nadmiernego znaczenia do tego idealnego stanu może prowadzić do marginalizacji określonych grup społecznych, które nie mieszczą się w tym sztywnym paradygmacie.

Ze względu na wykorzystanie głośnych dźwięków podczas wydarzenia, obsługa galerii rozda gościom zatyczki do uszu. Wydarzenie przeznaczone dla osób dorosłych.


Ana Szopa – urodzona w Katowicach. Hosterka tańca, performerka, aspirująca choreografka, healerka II Reiki, specjalistka dobrej zabawy. Absolwentka Zakładu Tańca Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczestniczka 3 edycji programu Kem Szkoła oraz SNDO Intensive Course of Choreography. Kultywuje pracę kolektywną, poszukując przyjemności w procesach twórczych. Członkini nieformalnych kolektywów: PLUR, jaktańczyć.pl, One Vivid Orange Wall. 

Mariia Lempert (Mytrofanova) – pochodząca z Odessy intermedialna artystka, performerka i jedna trzecia BREASTMILK trio. Uczestniczyła w DAAD Berliner Künstlerprogramm, współtworzyła dokument Salzburg Statement on Supporting Artists on the Front Line – Diffusion Strategy. Brała udział w Performance Platform w Lublinie, była rezydentką Schiesslhaus AiR w Kollnburg w Bawarii i Domu Utopii/Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, performowała m.in. w Silent Green w ramach UFF Berlin, Goethe Institut w Krakowie i Habibi kiosk, Münchner Kammerspiele w Monachium. Pracuje nad wystawą indywidualną w Cricotece w Krakowie; gra w filmie ukraińskiej artystki AntiGonna i prowadzi PAIN GAME projekt. Mieszka i pracuje pomiędzy Krakowem i Berlinem.

D. Kowalik – muzyk-minimalista, który od 2012 roku dzięki umiejętnemu połączeniu głosu, efektów gitarowych, syntezatorów modularnych i DIY instrumentów wyrzeźbił swoją niszę w gatunkach proto dark ambient, drone and harsh noise. Współtworzy projekty muzyczne m.in. Milczenie, Grief Christ, 31st.

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Kalendarz adwentowy.
    Warsztaty z cyklu Co robi artyst(k)a? dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 30.11 (SOB) 12:00
    Upcykling — Naczynie z przymiotnikiem
    Warsztaty dla dorosłych
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 30.11 (SOB) 12:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.12 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.12 (ND) 12:30
    Kalendarz adwentowy
    Warsztaty rodzinne (godz. 12:30 i 15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 03.12 (WT) 18:00
    Teresa Wilbik i Janusz Stanny w królestwie ilustracji
    spotkanie z Katarzyną Stanny
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)