Patrzeć/Zobaczyć
Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie Marty Zgierskiej „Ze wszystkich stron”

Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny, obowiązują zapisy

zapisy: poprzez formularz zgłoszeniowy
pomoc:, tel. 22 556 96 51
uwaga: obowiązuje ograniczona liczba miejsc
czas trwania: ok. 2-3 godzin

Marta Zgierska jest fotografką, która wypracowała wyrazisty styl łączący różne przeciwieństwa. Artystka tworzy chłodne, estetyczne i wyrafinowane formalnie kompozycje, w których wizerunki wyabstrahowanych przedmiotów lub własnego ciała niosą emocjonalne przesłanie i metaforycznie obrazują egzystencjalne przemyślenia. Zgierska ma szerokie humanistyczne wykształcenie, co czyni ją precyzyjną komentatorką własnej twórczości. Oddajmy jej na chwilę głos: „W moich fotografiach wciąż powraca pytanie o status kobiety — jako podmiotu i przedmiotu przedstawienia, a także o kondycję współczesnego człowieka w ogóle. W swojej praktyce artystycznej poruszam tematykę traumy, doświadczeń granicznych i związanych z nimi napięć. Nadaję tym wątkom osobisty rys, często stawiając siebie w roli obiektu performatywnych działań. Pracuję z własnym ciałem, obiektami i przestrzenią”.

Tytuł Ze wszystkich stron odnosi się do wszystkich cykli i w jakiś sposób łączy je, spaja wystawę. Prace Marty Zgierskiej emanują napięciem, lękiem, przeczuciem zagrożenia (na poziomie globalnym i egzystencjalnym), zmęczeniem wywołanym nadmiarem bodźców i informacji,  prowadzącym aż do przyjęcia postawy wycofania. Wycofanie staje się dla artystki rodzajem strategii wewnętrznego oporu przed osaczającą (ją/nas) ze wszystkich stron opresją. Strategią na przetrwanie między siłą a słabością/kruchością.


Barbara Dąbrowska — historyczka sztuki, edukatorka, wieloletnia kierowniczka działu edukacji Zachęty. Od 2008 roku, po przejściu na emeryturę, prowadzi cykl spotkań o sztuce współczesnej Patrzeć/zobaczyć dedykowany dorosłym w wieku 60+.

Maria Kosińska — historyczka sztuki, edukatorka. Od 2008 roku wraz z Barbarą Dąbrowską prowadzi cykl spotkań o sztuce współczesnej Patrzeć/zobaczyć.

Formularz zgłoszeniowy


Dziękujemy. Formularz został wysłany.
Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 29.09.2023 – 07.01.2024
  Marta Zgierska
  Ze wszystkich stron

  W dniu otwarcia, artystka obecna będzie na wystawie od godz. 17:00. W fotografiach Marty Zgierskiej wciąż powraca pytanie o status kobiety – jako podmiotu i przedmiotu przedstawienia, a także o kondycję współczesnego człowieka w ogóle. W swojej praktyce artystycznej porusza tematykę traumy, doświadczeń granicznych i związanych z nimi napięć. Artystka nadaje tym wątkom osobisty rys, często stawiając siebie w roli obiektu performatywnych działań.

  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 18.06 (WT) 18:00
  Pierwsze spotkanie Zachętowego Klubu Książki
  Dlaczego nie było wielkich artystek?
  Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
 • 19.06 (ŚR) 18:00
  Anatomia relacji z naturą
  Lekcja biologii z Jędrkiem Owsińskim
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • 20.06 (CZW) 18:00
  Estetyka niepełnosprawności
  Promocja książki Tobina Siebersa
  Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
 • 21.06 (PT) 12:15
  Patrzeć/Zobaczyć
  Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie Łzy szczęścia
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 19.07 – 20.07.2024
  Nawłociowisko | Ćwiczenia na gniew
  Warsztat ruchowy, rozmawianie, ćwiczenia na uważność
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta