Panel dyskusyjny Otwieranie drzwi / Knock, knock, knocking on Europe’s (Poland’s) Door? towarzyszący wystawie Otwierając drzwi? Sztuka białoruska dzisiaj

udział biorą: Jewgienij Bolszakow, Olga Szparaga, Marlena Nowak, Anna Tomczak i Benjamin Cope

Krytycy i teoretycy kultury z Białorusi i Polski zbadają wystawę „Otwierając drzwi?” i zastanowią się nad tym, co ona mówi (i czego nie mówi) o Białorusi i białoruskiej sztuce. Dyskutanci zastanowią się nad recepcją wystawy w odniesieniu do jej metaforycznego tytułu. Metafora drzwi sugeruje zarówno wnętrze, jak i zewnętrze, tym samym pojawia się pytanie, kto z zewnątrz chce wejść i kto w środku zastanawia się, czy wyjść, czy może wpuścić gościa? Jakie postawy kształtują się po obu stronach? Czy drzwi były naprawdę wcześniej zamknięte i czy współczesna sztuka ma wystarczającą siłę, by je otworzyć? Czy wystawa otwiera drzwi czy buduje most, przygląda się, przekracza lub kwestionuje granicę, a może działa jako wrota do przeszłości lub ku przyszłości lub umożliwia przejście na drugą stronę lustra do dzikiego i niezwykłego świata Białorusi? I skąd znaki zapytania? Z czego wynika niepewność, czy drzwi są otwierane, czy nie? Kim jest ten, który cierpi, powodowany tym lękiem i dlaczego?

Poprzez zakwestionowanie tytułu wystawy, paneliści odpowiedzą na takie pytania jak: co wystawa mówi nam, a o czym milczy na temat sztuki białoruskiej i Białorusi? Czy wystawa byłaby inna, gdyby odbyła się 10 lat temu? Co różni współczesną sztukę białoruską od sztuki ukraińskiej, rosyjskiej, armeńskiej, Kazachstanu czy Egiptu? Czym różni się prezentacja w Warszawie od pokazu, który odbył się na początku grudnia w Wilnie? Jaka była recepcja wystawy w Wilnie i na Białorusi?

Jewgienij Bolszakow – wykładowca europejskiego prawa mediów na Wydziale Mediów i Komunikacji European Humanities University (EHU). Jego zainteresowania badawcze obejmują prawo mediów i politykę medialną, komunikację społeczną, socjologię prawa i teorię kultury.

Olga Szparaga – profesor European Humanities University (EHU), redaktor internetowego czasopisma „New Europe” (www.n-europe.eu). Specjalizuje się w badaniach z dziedziny filozofii politycznej, przemian w Europie Wschodniej i Białorusi, idei Europy i filozofii Maurice’a Merleau-Ponty, Jan Patočka. Najnowsze publikacje: Awakening Political Life: An Essay on the Philosophy of the Public.

Marlena Nowak – aktywistka i członkini zarządu stowarzyszenia Inicjatywa Wolna Białoruś, odpowiedzialna za animację kulturalną.

sala multimedialna
wejście od ul. Burschego
wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 24.05 – 21.08.2011
  Otwierając drzwi?
  Sztuka białoruska dzisiaj

  Jednym z założeń wystawy jest umożliwienie Białorusinom spojrzenia na własną sztukę z zewnątrz, bez powszechnie przyjętych tabu. Większość prezentowanych prac nawiązuje w taki czy inny sposób do problemów białoruskiego społeczeństwa, jednak tylko nieliczne odważnie wypunktowują kwestie, o których zazwyczaj „się nie rozmawia”. Projekt ma szansę stworzyć nowe drogi komunikacji dla stosunkowo odosobnionej i nieznanej międzynarodowej publiczności sztuki z Białorusi. Innymi słowy, będziemy mogli mówić o sukcesie, jeśli drzwi uda się choć trochę uchylić.

  Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 04.02 (SOB) 14:00
  Знайомимося з Захентою! Оглядова екскурсія українською
  (oprowadzanie w języku ukraińskim)
  Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
 • Widok wystawy, rysunki w ramach eksponowane na zielonych ścianach. W tle zwiedzająca w różowym swetrze,
  04.02 (SOB) 17:00
  Saturday Artwalk
  TOUR CANCELED
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie, sylwatka artysty na tle białej ściany w galerii.
  05.02 (ND) 12:15
  Stasys Eidrigevičius !Reakcje
  Oprowadzanie kuratorsko-autorskie po wystawie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • widok wystawy, osoba robiąca zdjęcie telefonem jednej z prac na ścianie.
  05.02 (ND) 13:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 13:15 i 15:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 09.02 (CZW) 18:00
  „Po co nam Kulisiewicz?”
  Oprowadzanie dr Anny Manickiej
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Marmurowy blat zastawiony buteleczkami z ciemnego szkła. Są różnej wielkości, mają szklane korki i opisane papierowe etykiety.
  11.02 (SOB) 16:00
  SZTUKA DOSTĘPNA X polasense.
  Warsztaty DLA OSÓB NIEWIDOMYCH NA WYSTAWIE „kulisiewicz. lapidarne piękno"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta