Pamięć. Tożsamość. Zanikanie
Oprowadzanie autorskie Anny Rendeckiej po wystawie w MPZ
Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny
08
Pamięć to nasze osobiste opowiadanie, układanka naszych przeżyć, uczuć, myśli, wiedzy. Dzięki niej wiemy, kim jesteśmy, kim byliśmy, rozpoznajemy świat wokół nas i umiemy w nim funkcjonować. Jest to zdolność umysłu do równoczesnego zapisywania, przechowywania oraz korzystania z informacji, które wcześniej przyswoiliśmy poprzez naukę lub doświadczenie. Procesy te rozpoczynają się w momencie narodzin i trwają przez całe życie. Gdyby wydarzenia czy doświadczenia nie mogły być zapamiętane, nie byłby możliwy rozwój języka, nawiązywanie relacji czy poczucie tożsamości osobistej.
Niektórzy naukowcy twierdzą, że w demencji człowiek traci umiejętność tworzenia nowych wspomnień i staje się ofiarą przeszłości. Wszystko, co ma, to wspomnienia. Jednocześnie traci poczucie czasu i przestrzeni. Tym samym zostaje umysłowo uwięziony w tym, co jest tu i teraz oraz w powracających dawnych wspomnieniach. Pamięć długotrwała, która niczym skamielina trwa dłużej i dostęp do niej jest trwalszy i mocniejszy, staje się jedynym dostępnym dla wyobraźni światem. Pamięć krótkotrwała – z powodu nieutrwalenia w odpowiedni sposób – oraz dostęp do niej zanikają. Wyobraźnia zaś miesza rzeczywistość tu i teraz z dawnymi wspomnieniami.
Kim staje się człowiek, który traci wiedzę o sobie i świecie dookoła? Kiedy żyje jedynie w chwili obecnej, przeplatanej obrazami z dalekiej przeszłości, tracąc zdolność rozumowania, refleksji i myślenia abstrakcyjnego?
Anna Rendecka – historyczka sztuki, graficzka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2022 roku otrzymała wyróżnienie dziekańskie za pracę dyplomową zatytułowaną Zanikanie obronioną pod kierunkiem prof. Andrzej Węcławskiego, która zdobyła główną nagrodę na 14. edycji Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku. Uczestniczka wystaw: Przenikania, Ermitaż, Muzeum Łazienki Królewskie (2023), Pokaz osobny (2022) i Oblicza rysunku. 55 lat Wydziału Grafiki, Galeria Salon Akademii w Warszawie (2023). Brała udział w Międzynarodowym Projekcie Grafiki Współczesnej Memento mori (2022). Jej prace były prezentowane na 11. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (2021) oraz na 28. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie (2023).
-
19.07 – 06.10.2024Anna RendeckaZanikanie
Pamięć to wieloczęściowa, efemeryczna układanka, która przechowuje i porządkuje ludzkie wspomnienia i myśli. Każdy jej kawałek tworzy naszą osobistą historię, która decyduje o tym, kim byliśmy, kim jesteśmy i kim się stajemy. Co dzieje się z osobą, gdy usunie się chociażby jeden element układanki? Kim stajemy się, kiedy tracimy siebie, kiedy nasza wiedza o nas samych gdzieś ulatuje bezpowrotnie? Kim jesteśmy w świecie, który przestajemy rozpoznawać i który nie poznaje już nas.
Miejsce Projektów ZachętyMPZ