Otwarte próby performansu „Ściana, która łączy"
Warsztaty dla klas 1-3

Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny

termin: 19 i 20 stycznia godz. 10, 13 i 16
czas trwania: 40 minut
wiek uczestników: 6-8 lat
zapisy:

 

Zapraszamy dzieci w wieku 6-8 lat na próby projektu artystyczno-edukacyjnego Ściana, która łączy.

Projekt artystyczno-edukacyjny Ściana, która łączy, realizowany przez Zachętę, zostanie zaprezentowany na 7 Międzynarodowym Karnawale Dzieci w Wenecji — La Biennale di Venezia

Składa się on z instalacji oraz performansu, których wspólnym tematem jest komunikacja. Aby się porozumieć, musimy uwrażliwić się na innych. Dzięki empatii, którą wzbudzimy u zwiedzających i widzów, stworzymy okazję do komunikacji ponad „ścianami”, które nas dzielą.

Centralnym punktem przestrzeni jest interaktywna ściana, która zaprasza zwiedzających do zbliżenia: oparcia się, przyłożenia ucha, zajrzenia do wnętrza. Dla każdego z nas jest ona czymś innym, więc kontakt z nią staje się — zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłego — indywidualnym, intymnym doświadczeniem.

Podczas performansu muzyk, tancerka i klown spotykają się z młodymi widzami w przestrzeni przedzielonej ścianą. Każdy z performerów posługuje się innym środkiem komunikacji: muzyką, ruchem oraz humorem. Próbują się porozumieć i wraz z dziećmi stworzyć wspólny język. Co musi się wydarzyć, by ściana, która uznawana jest za symbol podziału, mogła stać się tym, co łączy?

Autorzy projektu:
Robert Jarosz – reżyser
Justyna Czarnota – pedagog teatru
Adam Świtała – muzyk, autor dźwięku
Magda Jędra – tancerka
Monika Dąbrowska-Jarosz – klown
Michał Korchowiec – scenograf

Więcej o konkursie i udziale Polski w Karnawale Dzieci

Więcej o Karnawale Dzieci w Wenecji

 

Biogramy:
Justyna Czarnota — pedagog teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie obecnie koordynuje program Lato w teatrze. Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury.

Monika Dąbrowska-Jarosz — aktorka, klown, animatorka kultury. Założycielka grupy teatralnej Trupa Czango, współpracowała ze Studium Teatralnym, Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea i Nettheatre, Teatrem Małego Widza (2014). Obecnie współpracuje z Instytutem Teatralnym oraz Fundacją Red Noses International, Czerwone Noski — Klown w Szpitalu. Autorka i koordynatorka projektów pedagogiczno-teatralnych.

Magdalena Jędra — tancerka, performerka, choreografka. Rezydentka pierwszej wymiany choreografów między Polską a Filadelfią. W swojej pracy lubi posługiwać się odmiennymi stylistykami oraz wykorzystywać środki właściwe zarówno dla „kultury pop”, jak i „kultury wysokiej”. Bliskie są jej idea performansu i nurt site-specific.

Robert Jarosz — reżyser, dramatopisarz, absolwent i wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Kierownik artystyczny Teatru Lalek Guliwer w Warszawie. Wielokrotnie nagradzany w konkursach dramatopisarskich. Autor takich sztuk jak Wnyk, W beczce chowany, W brzuchu wilka, Bez podłogi.

Michał Korchowiec — scenograf, artysta sztuk wizualnych i filmowiec. Autor ponad 20 scenografii, wielu wystaw i prac z zakresu wideo-artu. Wyróżniony wieloma nagrodami dla polskich scenografów teatralnych. Obecnie pracuje nad swoim debiutem — pełnometrażowym dokumentem Morgenrot. Więcej na: inf.michalkorchowiec.brushd.com

Adam Świtała — gitarzysta, kompozytor, aranżer, kulturoznawca, autor publikacji z dziedziny muzyki i nowych mediów. Współpracował z Polskim Radiem, TVP i wieloma teatrami. Laureat nagród za kompozycje autorskie oraz wykonania muzyki klasycznej. Od wielu lat zajmuje się intensywnie działalnością pedagogiczną, pracując z dziećmi i dorosłymi jako animator, nauczyciel i wykładowca.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 7 Międzynarodowy Karnawał Dzieci – La Biennale di Venezia

    Międzynarodowy Karnawał Dzieci w Wenecji jest programem edukacyjnym organizowanym od 2010 roku przez Fundację La Biennale di Venezia, podczas weneckiego karnawału.

    Pawilon Centralny – La Biennale di VeneziaPawilon Centralny – La Biennale di Venezia
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 27.09 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Anna Rendecka. Zanikanie” w Miejscu Projektów Zachęty
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 27.09 (PT) 18:00
    Marta Ziółek. Rana
    Performans
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 28.09 (SOB) 12:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 28.09 (SOB) 15:00
    Łzy szczęścia. Kto dziś płacze po sztuce krytycznej?
    Dyskusja
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 28.09 (SOB) 18:00
    Przenikanie
    Performans dźwiękowy Anny Zaradny
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 29.09 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 29.09 (ND) 18:00
    Marta Ziółek. Rana
    Performans
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 05.10 (SOB) 14:00
    Chmurobrazy. Wykład i warsztaty z rysowania chmur
    Warsztaty dla młodzieży i dorosłych
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 08.10 (WT) 17:00
    Wszystkimi zmysłami
    Cykl wytchnieniowy dla osób opiekujących się we współpracy ze Stowarzyszeniem Mudita
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta