Otwarta pracownia: Jak odbić film na papierze?
Warsztaty z cyjanotypii dla osób 15+

Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
wstęp wolny, obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona

BRAK MIEJSC

Wyjściowym tematem zajęć jest działalność awangardowej grupy artystycznej Warsztat Formy Filmowej, której twórczość przybliżymy podczas oprowadzania po wystawie. Następnie, bazując na dziełach twórców w niej zrzeszonych będziemy tworzyć unikatowe odbitki, zmieniając narrację oryginalnych prac. Przy wykonywaniu autorskich kompozycji skorzystamy z jednej najstarszych technik odbijania fotografii – niezwykle popularnej w XIX w. cyjanotypii. 

Prowadzenie: Alicja Lesiów i Dominika Wiśniowska

Dominika Wiśniowska - absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przewodniczka i edukatorka. Współpracująca z Zachętą - Narodową Galerią Sztuki oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Alicja Lesiów — artystka wizualna, fotografka i kuratorka wystaw. Ukończyła Szkołę Filmową w Łodzi na kierunku fotografia (2023) i studium fotograficzne Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii (2018). Brała udział w wystawach, m.in. Polish Photo Brunch, Paryż (2023), 9. Festiwal Fotografii „w Ramach Sopotu”, Sopot (2023), Fotofestiwal, Łódź (2022), Galeria Titanikas, Wilno (2022), Galeria Pusta cd, Jaworzno (2022), Pracownia Duży Pokój, Warszawa (2022), Małopolski Ogród Sztuki, Kraków (2021), Międzynarodowy Festiwal Fotografii Interphoto, Białystok (2021).

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 28.03 – 22.06.2025
    Poza scenariuszem. Warsztat Formy Filmowej

    Spotkali się jako studenci i absolwenci łódzkiej Szkoły Filmowej – młodzi artyści, dla których film i fotografia nie były jedynie narzędziami zapisu, lecz sposobem myślenia o rzeczywistości. Interesowało ich nie tylko to, co obraz przedstawia, ale też jak powstaje, jakie mechanizmy nim rządzą i gdzie przebiegają jego granice. Wspólne eksperymenty, prowadzone od początku lat 70., doprowadziły do powstania Warsztatu Formy Filmowej – grupy, która wywarła decydujący wpływ na ówczesny język sztuk wizualnych, badając jego strukturę, mechanizmy percepcji i możliwości komunikacyjne.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 17.01 (SOB) 14:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 18.01 (ND) 10:45
    Joga w Zachęcie
    Zachęta | w przestrzeni wystawyZachęta | w przestrzeni wystawy
  • 18.01 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 20.01 (WT) 11:00
    MAMY czas dla sztuki
    Spotkanie dla rodziców i osób opiekującymi się małymi dziećmi w wózkach, chustach i nosidełkach
    Zachęta | sala kinowa - wejście główne (poziom –1), przez hol główny Zachęta | sala kinowa - wejście główne (poziom –1), przez hol główny
  • 20.01 (WT) 12:30
    Ferie w Zachęcie | Mural leśny. Warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 20.01 (WT) 17:00
    Ferie w Zachęcie | O czym wspólnie marzymy? | Warsztaty dla młodzieży w wieku 12-16 lat
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 (ŚR) 18:00
    Se(a)ns sztuki
    E.1027 – Eileen Gray i dom nad morzem (reż. Beatrice Minger, Christoph Schaub, 2024)
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 22.01 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach   
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 22.01 (CZW) 18:00
    Reszta/Remainder
    Spotkanie z Agnieszką Mastalerz
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 23.01 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć. Oprowadzanie dla dorosłych 60+
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie Agnieszki Mastalerz Reszta/Remainder w MPZ
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 23.01 (PT) 12:30
    Ferie w Zachęcie | Nagrywamy audioprzewodnik na wystawie „Obraz w ruchu” | Warsztaty dla dzieci w wieku 7-12
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 23.01 (PT) 17:00
    Ferie w Zachęcie | Formy oporu w różnych technikach artystycznych | Warsztaty dla młodzieży licealnej
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta