Oprowadzanie Tomasza Fudali po wystawie Marioli Przyjemskiej

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu na wystawy

Zapraszamy na autorskie oprowadzanie po wystawie „Mariola Przyjemska. Konsumpcja, konstrukcja i melancholia”. Historyk sztuki i kurator Tomasz Fudala zwróci uwagę przede wszystkim na przemiany – zarówno architektoniczne, jak i społeczne – w tkance miejskiej Warszawy, które artystka uważnie obserwuje i komentuje w swojej twórczości.


Tomasz Fudala (ur. 1980) — historyk sztuki i kurator wystaw, absolwent UW, pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Pracę zawodową rozpoczął jako asystent Andy Rottenberg w 2004 roku, w Instytucie Adama Mickiewicza, przy dużym projekcie wystawienniczo-badawczym Warszawa-Moskwa/Moskwa-Warszawa 1900-2000. Interesuje się architekturą i wystawiennictwem. Projektowaniu wystaw poświęcona była jego pierwsza wystawa w 2010 roku Przestrzeń między nami, opowiadająca o projektancie wystaw Stanisławie Zameczniku.  Kurator festiwalu poświęconego problemom miasta Warszawa w budowie. Prowadzi projekt konserwacji Domu Hansenów w Szuminie. Autor artykułów w prasie, w magazynach architektonicznych i artystycznych (m.in. „Artforum”, „Domus”, „Odra”, „Obieg”) oraz w katalogach wystaw. Otrzymał Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za wystawę Spór o odbudowę Warszawy (2015) oraz medal Bene Merentibus Stowarzyszenia Architektów Polskich za zasługi dla architektury polskiej.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 16.09.2022 – 08.01.2023
  Mariola Przyjemska
  Konsumpcja, konstrukcja i melancholia

  Prezentowana w Zachęcie wystawa jest pierwszą dotychczas, tak obszerną prezentacją prac Marioli Przyjemskiej.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 09.02 (CZW) 18:00
  „Po co nam Kulisiewicz?”
  Oprowadzanie dr Anny Manickiej
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Marmurowy blat zastawiony buteleczkami z ciemnego szkła. Są różnej wielkości, mają szklane korki i opisane papierowe etykiety.
  11.02 (SOB) 16:00
  SZTUKA DOSTĘPNA X polasense.
  Warsztaty DLA OSÓB NIEWIDOMYCH NA WYSTAWIE „kulisiewicz. lapidarne piękno"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta